رتبه نخست گیلان در تولید برنج کیفی کشور

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: استان گیلان در تولید برنج کیفی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.

به گزارش باز باران خبر و به نقل از ایسنا علی درجانی در جریان سفر خود به بندر مرزی آستارا و پس از شرکت در جلسه کارگروه شورای صادرات غیرنفتی گیلان که با حضور مدیران استانی و تجار و بازرگانان به ریاست استاندار گیلان در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: برنج مصرفی بیش از ۲۰ میلیون نفر در کشور توسط شالیکاران استان گیلان تولید می شود.

وی با بیان اینکه در سال زراعی جدید و با توجه به شیوع بیماری کرونا، در تأمین نهاده ها و کشت به موقع در اراضی، اتفاقات خوبی افتاده است، ادامه داد: امروز نشاکاری و بخش اعظمی از وجین و سایر اقدامات زراعی در استان گیلان به پایان رسیده است.

وی افزود: بیش از ۲۳۸ هزار هکتار از اراضی استان به زیر کشت برنج رفته است و آماده هستیم تا بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن شلتوک با کیفیت بسیار خوب و مناسب و با رویکرد محصول سالم را داشته باشیم.

درجانی با استناد به آمار مراکز تحقیقاتی، پیش بینی هواشناسی و ذخیره آب در آب بندان ها، خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود در سالجاری حدود ۱۰ هزار تن تولید بیشتری را نسبت به سال گذشته داشته باشیم.

وی تولید برنج سفید را در استان ۷۵۰ هزار تن برشمرد و تصریح کرد: در بحث مکانیزاسیون بالغ بر ۶۷ درصد نشاکاری با استفاده از ماشین آلات انجام شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با تأکید بر اینکه برای تحقق این مهم از اعتبارات خط ویژه مکانیزاسیون استفاده کردیم، اظهار کرد: بیش از ۱۱۴ میلیارد تومان از این منابع جذب استان شد که از رتبه ۱۳ به اول کشور دست یافته ایم و تا دو سال آینده در این بحث به رقم ۷۰ درصد خواهیم رسید.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=10358

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: