راه آهن گیلان، حمل و نقل و توسعه

راه آهن به عنوان یکی از مهم ترین زیرساخت های حمل و نقل دنیا کاربرد حیاتی دارد و اتصال واحد‌های صنعتی به راه آهن باعث تقویت شریان های اقتصادی می شود.
گسترش راه ها، راه آهن و زیرساخت های حمل و نقل یکی از عوامل مهم توسعه به شمار می رود، از طرفی حمل کالا توسط ناوگان حمل و نقل ریلی به دلیل داشتن صرفه اقتصادی، کاهش مصرف سوخت نسبت به ناوگان حمل و نقل جاده ای، تاثیر گذاری بر روی میزان ترافیک جاده ای و کاهش آلودگی هوا، محور توسعه و حافظ محیط زیست عنوان می‌شود.
حمل انبوه کالا بالاخص حمل کالاهای خطرناک در کوتاه ترین زمان با سطح ایمنی و صرفه اقتصادی بالا خصوصیاتی است که حمل و نقل ریلی را با سایر شیوه های حمل و نقل متمایز می کند.
راه آهن رشت_ انزلی حلقه مفقوده کریدور شمال _ جنوب محسوب می شود که با بررسی میزان کالای قابل حمل در بنادر انزلی و کاسپین اهمیت این پروژه قابل لمس است.
از سویی تکمیل پروژه راه آهن رشت _ انزلی و اتصال آن به بنادر کاسپین و انزلی و همچنین حمل کالا مخصوصا مواد اولیه مورد نیاز صنایع با حداقل تعرفه در حجم بالا به چرخیدن چرخ صنایع تولیدی کمک شایانی می کند و راه آهن نیز می‌تواند به نقطه عطفی در زمینه توسعه اقتصادی و جهش تولید منطقه و کشور بدل شود.
قطع به یقین با اتصال بنادر و صنایع تولیدی با ایجاد خطوط فرعی و آنتنی به شبکه ریلی شاهد کاهش هزینه های تحمیلی به تجار و صنایع خواهیم بود و این صرفه اقتصادی به بدنه چرخه تولید باز خواهد گشت و این مهم زیربنای رونق تولید را رقم می زند.
ضمن اینکه کاهش هزینه های میلیاردی صرف مقوله حمل و نقل و تامین مواد اولیه و همچنین حمل کالای تولید شده توسط ناوگان حمل و نقل ریلی می تواند به افزایش حجم تولید، افزایش دستمزد و رفاهیات پرسنل و در نتیجه افزایش انگیزه سرمایه انسانی واحدهای تولیدی و صنایع کمک شایانی کند.

فرشید عابدی

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=18614

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: