ذخیره مطلوب سدهای مخزنی گیلان

باز باران خبر/ مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان گفت: تاکنون ۷۵۶ میلیون متر مکعب آب پشت سد سفید رود ذخیره شده و داده ها حاکی از ذخیره مطلوب آب در مخزن سد آیت الله بهجت (ره) شهر بیجار است .

به گزارش باز باران خبر و به نقل از روابط عمومی آب منطقه ای گیلان ؛ مهندس وحید خرّمی رئیس هیئت مدیره و  مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان با اشاره به مطلوب بودن وضعیت آبگیری سد های مخزنی در گیلان و اعلام این خبر گفت : ورودی آب به سد سفیدرود در حال حاضر ۹۴ متر مکعب بر ثانیه و خروجی آن ۶ متر مکعب بر ثانیه است.

مهندس خرّمی با اشاره به آبگیری ۷۰ درصدی سد سفید رود افزود :این سد به عنوان بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان در حال حاضر آب کشاورزی مورد نیاز ۱۷۲ هزار هکتار از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای استان را تامین می‌کند که روی رودخانه سفیدرود و در پایین دست محل تلاقی دو رودخانه قزل اوزن و شاهرود در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و در مجاورت شهر منجیل احداث شده است .

مدیرعامل آب منطقه ای  گیلان با اشاره به اهمیت سد شهر بیجار بعنوان دیگر سد بسیار مهم گیلان نیز تصریح کرد: سد شهر بیجار تامین کننده آب آشامیدنی ۷۰ درصد جمعیت گیلان است که تاکنون ۹۶ میلیون متر مکعب آب در مخزن خود ذخیره کرده است.

رییس هیئت مدیره آب منطقه ای گیلان با بیان اینکه ورودی و خروجی این سد ۶ متر مکعب بر ثانیه است ، افزود: سد شهر بیجار با ۹۲ درصد آبگیری در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

گفتنی است : سد مخزنی شهر بیجار (آیت الله بهجت) در ۳۵ کیلومتری شهر رشت و بر روی رودخانه زیلکی با آب بسیار مناسب به لحاظ کیفی واقع شده و از نوع سنگریزه ای با رویه بتنی CFRD بوده و ارتفاع آن از پی ۹۰.۵ متر، طول تاج ۴۳۷ متر و عرض تاج آن ۱۱ متر می باشد حجم کل مخزن، یکصد و پنج میلیون مترمکعب و حجم آب قابل تنظیم سالانه ۱۶۵ میلیون مترمکعب است.  

لازم به یاد آوری است: سد مخزنی شهر بیجار(آیت الله بهجت) نخستین سد پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که در استان گیلان به بهره برداری رسیده و برای تامین آب شرب دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر ظرفیت دارد.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=18334

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: