در شهر طاعون آمده؟!

این روزها مصادف است با سالگرد تاسیس اولین تاتر دائمی خیابانی در رشت که به همت اهالی تئاتر رشت و شهردار وقت ( نصرتی) در ۲۷ تیر سال ۱۳۹۷ افتتاح شد و بعد از نیم قرن به یکی از اولین های شهر رشت اضافه شد.

رشت به عنوان شهر اولین ها هر پسوندی در این زمینه دارد مربوط به قبل از انقلاب است؛ بعد از انقلاب راه اندازی اولین تاتر دائمی خیابانی در کشور عنوانی بود که به‌ اولین های رشت یک مورد اضافه کرد که اولین سالگرد آن نیز در سال ۱۳۹۸ برگزار شد و بلافاصله اجراهای سال دوم ادامه پیدا کرد. این حرکت تا شروع بیماری کرونا در رشت ادامه داشت و با ممنوعیت اجرای هرگونه تاتر، موسیقی و نمایش فیلم در سطح کشور این حرکت متوقف شد ولی متاسفانه بعد از پایان این ممنوعیت و صدور مجوزاجرای تاتر و موسیقی و اکران فیلم نیز شهرداری رشت مبادرت به تداوم این حرکت نکرد و قصه تکراری تعطیلی حرکت های فرهنگی هنری بدون هیچ پاسخی در این شهر کماکان ادامه پیدا می کند!تعطیلی جشنواره ها دراین شهر رکورد دار است؛ با اطمینان می توانیم یک اولین های دیگر به اولین های رشت اضافه کنیم و آن هم تعطیلی بیست جشنواره تاتر در این شهر است! به نظر می رسد شهری در ایران نداشته باشیم که بیست جشنواره تاتر در آن تعطیل شده باشد و آب هم از آب تکان نخورده باشد! از سال ۱۳۷۳ تا سال ۱۳۹۶ بیست جشنواره تاتر در این شهر اجرا می شد و هرکدام بعد از چندین سال برگزاری به دلایل نامعلوم تعطیل شدند. جشنواره ها یی با عناوین ۱- جشنواره تاتر سوره ۲- جشنواره خلاقیت بازیگری ۳-جشنواره حدیث ۴- جشنواره ایده تا بداهه ۵- جشنواره تاتر ماه ۶- جشنواره تاتر آموزشگاهی ۷- جشنواره تاتر بانوان ۸- جشنواره تاتر زندان ۹- جشنواره تاتر طنز ۱۰- جشنواره تاتر بچه‌های مسجد ۱۱- جشنواره تاتردانش آموزی ۱۲- جشنواره تاتر توانخواهان بهزیستی ۱۳- جشنواره تاتر اکو ۱۴- جشنواره تاتر نماز ۱۵- جشنواره تاتر دفاع مقدس ۱۶- جشنواره تاترکمیته امداد ۱۷- جشنواره تاتربسیج ۱۸ – جشنواره تاترشاهد ۱۹- جشنواره تاترکانون های مساجد ۲۰- جشنواره تاتر سبز. این جشنواره‌ها در سطح استانی در رشت اجرا می شد و جدا از موارد بالا هر ساله چندین جشنواره منطقه‌ای و کشوری نیز در این شهر برگزار می گردید که این جشنواره ها به همت ارگان‌ها و ادارات مختلف برگزار می شدند.

در این جدول به ترتیب حوزه هنری گیلان با تعطیلی هشت جشنواره در صدر قرار دارد و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با تعطیلی چهارجشنواره مقام دوم و بهزیستی، کمیته امداد، اوقاف، اداره امور زندانها، بسیج، بنیاد شهید، آموزش و پرورش و محیط زیست هر کدام با تعطیلی یک جشنواره در این لیست قرار می گیرند! وقتی مقام معظم رهبری اعتقاد دارند – تاثیر یک تاتر خوب بیشتر از چهل منبر است- بدون شک این امر بر هیچ یک از مدیران کل یا ریاست ادارات و سازمانها یا شهرداران و یا اعضای شورای شهر پوشیده نیست.

شاید مدیران محترم به روش‌های بهتر تاثیرگذاری رسیدند که بیشتر از تأثیر تئاتر یا بیشتر از تاثیر چهل منبر است و رهبری از آن بی خبر هستند. عجیب است که چرا این مسئله از سوی مدیران مربوطه اعلام نمی شود که به چه کشفی در مورد تاثیر گذاری بهتر و موجه تر از تاتر رسیده‌اند تا بدانیم چرا بیست جشنواره تاتر در این شهر تعطیل شده و چرا تاتر دایم خیابانی دیگر تداوم نداشته و آنها بودجه تاتر را برای کدام کار فرهنگی و هنری هزینه کرده‌اند؟! اعضای شورای شهر در پی کشف خیانت یا دروغ در بین خودشان مشغول هستند؛ سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت به عنوان متولی اصلی تاتر دائمی خیابانی به کسی پاسخگو نیست! و… منصب شهردار که مدام بین سرپرست و شهردار در حال جابجایی است و فرصت جواب دادن پیدا نمی کنند. استاندار به عنوان متولی و سکاندار ادارات و سازمان ها هنوز فرصت نکرده با هنرمندان جلسه ای داشته باشد و حرف های آنها را بشنود. چه برسد خدای نکرده جواب بدهد!مدیران فرهنگی و هنری هم که احتمالاً خبر وحشتناک تعطیلی بیست جشنواره تاتر این شهر را درک نکرده اند تا جوابگو باشند! متاسفانه به نظر می رسد پاسخ دادن به افکار عمومی در ادبیات مدیران استان جایگاهی ندارد! همه اینها مرا به یاد صحنه‌ای از فیلم محمد رسول الله می اندازد، وقتی که دو نفر از تجار مکه ظهر به مدینه میرسند و می بینند تمام مغازه ها باز هستند ولی آدمی در شهر دیده نمیشود، یکی از تجار از نفر مقابل خود می پرسد مگر در این شهر طاعون آمده که هیچ آدمی در آن دیده نمی شود. چرا در مغازه ها کسی نیست تا جوابت را بگوید؟ …‌ با این تفاوت که در فیلم بیننده می دانست که مردم و کسبه همه برای اقامه نماز جماعت به مسجد رفته اند ولی در این شهر نمی دانیم مسئولین مربوطه به اقامه چه کاری مشغول هستند؟!

رضاحقی

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=25913

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: