جوان و سختگیری نسبت به خود

یکی از ابزارهای پیشرفت جوانان سخت گیری نسبت به خویشتن در امور مختلف مانند تحصیل، کار، شیوه برخورد مثبت با دیگران، رعایت احترام و آداب سخن گفتن با مردم، مقامات بالاتر و مسئولین زیردست می باشد.
– وضعیت نگران کننده جوانان امروز
به نظر می رسد که جوانان، امروزه فقط برای امروز و زمان حال زندگی می کنند. این طرز فکر و رفتار بسیار نگران کننده و خطرناک است. زیرا اگر خیلی در قید و بند زندگی امروزتان باشید، فرصت و نیرویی برای رشد استعدادهای نهانی که سازنده آینده شما هستند، نخواهید داشت.
– تفکر تباه کننده
طرز تفکر «فعلا وارد معرکه شویم، بعدا هر چه شد، شد.» باعث تباهی جوانان می شود. تست های چهار جوابی، هیچ تاثیری در رشد و پیشرفتتان ندارند. حتی اگر امتیاز صد درصد کسب کنید. چون این امتیاز، ذره ای بار نوآوری و خلاقیت ندارد و این نوع آزمایش ها، استعداد و قدرت نوآوری شما را نابود می کند.
– انزجار از اندیشیدن
جوانانی که ساعت های طولانی مشغول تماشای تلویزیون، خواندن مجله های گوناگون و انجام بازی های رایانه ای می شوند، عاقبت به مرحله ای می رسند که از فکر کردن هم بدشان می آید.
آنها در جستجوی هیجان و رضایت های لحظه ای و ظاهری هستند و به مرور زمان، حالت انفعالی به خود گرفته و در نهایت، کمترین حرکتی در جهت رشد استعدادهایشان انجام نمی دهند.
– عقب گرد به گذشته
تلاش برای حفظ وضعیت کنونی، در حقیقت نوعی «عقب گرد به گذشته» است. زیرا زمانی که شما در نگهداری و تثبیت وضع فعلی خویش تلاش می کنید، دیگران از شما سبقت گرفته و به پیش می روند. اگر بگوییم کسانی که این گونه زندگی می کنند، کارشان تمام است، سخن گزافی بر زبان نرانده ایم. زیرا چنین افرادی، امیدی به آینده ندارند.
– جوانان پیشرفته
تنها جوانانی که پیوسته در کسب علم و رشد استعدادهایشان کوشش می نمایند، در زندگی پیشرفت خواهند کرد. این جوانان با امید و آرزو، به آینده می نگرند و اکنون ما نیازمند چنین جوانانی هستیم.
– سختگیری نسبت به خود
پس نسبت به خود سختگیر باشید. هیچگاه تصور نکنید به هدف نهایی خود نایل آمده اید. هیچگاه از کارهایتان کاملا راضی نباشید. زندگی را با قدرت هر چه تمامتر به پیش ببرید. اگر تحرکی نداشته باشید، زمینگیر می شوید. عدم پیشرفت، مساوی است با عقب ماندگی و از پا افتادن.
– راز موفقیت نابغه ها و قهرمانان
حقیقت امر این است: کسانی قهرمان یا نابغه می شوند که استعدادهای درونی خود را ـ که هر یک از شما نیز آنها را دارید ـ به نحو مطلوب، پرورش داده اند. بنابراین استعدادهای خود را هرچه بیشتر شکوفا کنید، چون شما هم می توانید یک نابغه یا قهرمان باشید. به خاطر داشته باشید که هر گاه اراده کنید، می توانید نبوغ خفته خود را بیدار کنید. بنابراین به پیش بروید و توان درونی خویش را بازیابی نمایید.

سید عبدالباقی اسحاقی

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=2686

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: