جوان و تجربه اندوزی

تجربه های زندگی بزرگترین آموزگار انسان هستند. به وسیله تجربه به حقیقت و راز زندگی پی خواهید برد و از این طریق شخصیت شما به مرور رشد خواهد کرد. اگر به دنبال کسب موفقیت های سریع و پایدار هستید، باید تجربه آموزی را از جوانی شروع کنید.
– جامعه؛ بزرگترین کتاب
در کتابی آمده بود که فیلیپ چستر فیلد ـ سیاستمدار انگلیسی در قرن ۱۸ میلادی ـ هنگامی که به عنوان سفیر بریتانیا در کشور هلند اقامت داشت، طی چند سال، برای آموزش و تربیت فرزندش، نامه هایی به وی نوشت.
او در این نامه ها اشاره نمود که «جامعه، بزرگترین کتاب دنیا است» و پسرش می تواند از طریق مطالعه آن، خیلی بیش از مطالب تمام کتاب های چاپ شده، بیاموزد. دانشمندان نیز تاکید زیادی بر اهمیت تجربه دارند، زیرا تجربه، مؤثرترین و سریع ترین روش یادگیری انسان از جامعه است.
– تجربه؛ عامل رشد و پیشرفت
همه ما انسان ها با اندیشه های خام، متولد می شوند و به هر نسبت و طریقی که از پس از آن، رشد و پیشرفت کنند، در اثر تجارب زندگی است. بنابراین در دوران جوانی تا حد امکان در کسب تجارب فراوان و گسترده کوشش کنید تا وجودتان عمق و ابعاد وسیع تری پیدا کند.
کنفوسیوس ـ فیلسوف چینی ـ معتقد بود اگر همراه دو نفر قدم بزنید، حداقل یکی از آنان، معلمی برای شما خواهد بود. در روایات اسلامی هم به مسائلی نظیر این، بسیار اشاره شده است.
بنابراین بکوشید هر چیزی را در زندگی تجربه کنید. به جز مواردی که از نظر قانون، اخلاق و دین، قابل تایید نیستند. غیر از این موارد، هیچ چیز در زندگی نیست که نتوانید تجربه کنید.
به همین دلیل، با علاقه، برنامه و نظم، ورزش کنید. با همت فراوان، علم بیاموزید. تا جایی که می توانید با افراد شایسته، دوستی کنید. عاقلانه عاشق شوید. در زمین کشاورزی، بیل بزنید و عرق بریزید. رانندگی انواع وسایل نقلیه را یاد بگیرید. هر هفته به کوه بروید و…
– یک بار تجربه کردن
یک بار تجربه کردن، بهتر از هیچگاه تجربه نکردن است. زیرا قبل از این که بتوانید راجع به مطلبی به طور عمیق صحبت کنید، باید موضوع را دقیقا با جسم و روحتان لمس کرده و قبل از این که چیزی را جزء به جزء بشناسید، ناگزیر باید آن را بیازمایید.
– بزرگترین آموزگار زندگی
تجربه، بزرگترین آموزگاری است که شما می توانید داشته باشید. البته امکان دارد برخی تجربه ها برایتان خیلی گران تمام شود. در این گونه موارد باید بسیار دقیق و حساب شده، عمل کرد.
– تجربه های غیر قابل جبران
بعضی تجربه ها هم اصلا قابل جبران نیستند. بنابراین نباید به بهانه تجربه کردن، سراغ برخی امور مانند: مصرف سیگار و انواع مواد مخدر، مشروبات الکلی، قمار، قرص های روانگردان، برقراری روابط جنسی حرام و خطرناک رفت. چون پیامدهای منفی و وحشتناک موارد یاد شده، هیچگاه قابل اصلاح و ترمیم نیست.
– تجربه با ارزش
همیشه یادتان باشد که تجربه وقتی ارزش دارد که نتیجه باارزش و صحیح آن در جاهای دیگر به کار گرفته شده و اشتباهات قبلی تکرار نگردد. اگر قرار باشد انسان به طور مداوم در کارها و فعالیت های مشابه، اشتباه کند، دیگر به آن تجربه نمی گویند. بلکه عین نادانی است.

سید عبدالباقی اسحاقی

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=1997

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: