تولید پارچه مخصوص ماسک در گیلان

ثبت نام واحدهای توانمند در سامانه “توانیران” برای جلوگیری از واردات


فرهاد دلق پوش از دستیابی تولیدکنندگان گیلانی به فناوری تولید پارچه “بایکو” از لایه های بهداشتی قابل استفاده در ماسک خبر داد و گفت: تولید پارچه بی بافت اسپان باند دولایه و لایه وسطی ماسک به نام “بایکو” به همت بخش خصوصی در گیلان به میزان بیش از یک میلیون متر به صورت روزانه آغاز شده است.
به گزارش باز باران خبر و به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت معدن و تجارت استان گیلان؛ رئیس سازمان صمت استان گیلان در نشست هم اندیشی شورای هم خانواده صنعت، معدن و تجارت به ظرفیت بالای صنعتگران گیلانی در کمک به بخش سلامت کشور اشاره و اظهار داشت: این پارچه های تولید شده در دو کارخانه برای تولید انواع ماسک سه لایه بهداشتی و به ویژه۹۵N با تیراژ بیش از پنج هزار عدد روزانه به مصرف می رسند.
وی در ادامه به تولید سیم استاندارد فلزی برای کاربرد در تولید ماسک اشاره نمود و عنوان کرد: سیم های مخصوص که برای انواع ماسک کاربرد دارد نیز در هفت کارگاه در گیلان تولید می‌شود که مجموعاً زمینه اشتغال ۲۵۰ نفر به صورت مستقیم در گیلان فراهم شده است.
دکتر دلق پوش از اعضای شورای هم خانواده سازمان صمت گیلان تشریک مساعی بیش از گذشته را در جهت اعتلای تولید و اشتغال استان در این شرایط اقتصادی مطالبه نمود و عنوان کرد: همه واقفیم تولید در شرایط تحریم سخت است و دشواریهای تاثیرات کرونا نیز بر کسی پوشیده نیست ولی به لطف تلاش فعالین حوزه تولید و تجارت و شبکه های تامین اقلام بهداشتی و کالاهای اساسی؛ کمبودها در سطح تولید و عرضه مرتفع شده است.

وی با تشریح وضعیت مطلوب تولید و ارائه خدمات در حوزه اقلام بهداشتی تصریح کرد: از زمان شیوع کرونا، توزیع اقلام بهداشتی بر عهده وزارت بهداشت بود که برخی از کم و کاستی هایی را شاهد بودیم ولی حدود ۲ ماه است که وزارت صمت واگذار شد و به تبع آن سازمان صمت ورود پیدا کرده، شاهد رقابت در ارائه خدمات و کالای با کیفیت و کمیت در این اقلام هستیم و حتی تولید ما به بیش از نیاز استان رسیده است و اقلام بهداشتی به وفور در دسترس مردم قرار گرفته است.
رئیس سازمان صمت گیلان همچنین از تولید پارچه مِلت بِلون برای تهیه ماسک بهداشتی تا هفته های آتی در گیلان سخن گفت و تشریح کرد: درصدد رفع مشکل انشعاب برق و ایجاد زیرساخت برای تولید کننده این نوع پارچه در گیلان هستیم که با ظرفیت تولید ۲۵۰ کیلوگرم به صورت روزانه به چرخه یاوران نظام سلامت کشور بپیوندد.
دکتر دلق پوش به رکورد گیلان با راه اندازی دو واحد تولیدی پارچه های ماسک اشاره نمود و عنوان کرد: تاکنون تنها سه استان در سطح کشور موفق به تولید این پارچه ماسک شده بودند که گیلان رتبه چهارم کشوری در تولید مواد اولیه ماسک به ویژه پارچه را به خود اختصاص داده است.
متولی حوزه تولید و تجارت گیلان حفظ موقعیت موجود صنعتی تکمیل ظرفیت های خالی و توسعه و ایجاد ظرفیت‌های جدید را از ارکان مهم راهبری قطار تولید و توسعه گیلان برشمرد و تاکید کرد: این راهبرد سازمانی در این شرایط خاص اقتصادی به تاًسی از فرمایشات راهگشای مقام معظم رهبری سرلوحه کار سازمانی خواهد بود و معتقدم هم اندیشی و همت عالی تک تک اعضای شورای هم خانواده میزان درصد تحقق اهداف را افزایش می دهد.
رئیس سازمان صمت گیلان در بخش دیگر از سخنان خود اهمیت ثبت توانمندی های نخبگان و فعالیت تولیدی و خدمات فنی در سامانه توانیران(tavaniran.ir) را در افزایش خود اتکایی، ارزشمند دانست و اطمینان داد: در صورت ثبت محصولات و تولیدات داخلی در این سامانه قطعاً از واردات کالاهای مشابه ساخت داخل و ورود تکنولوژی خارجی به کشور جلوگیری به عمل می‌آید و این گامی بلند برای نیل به خودکفایی و تکیه بر توان داخلی محسوب می‌شود.
وی تاکید کرد: با تغییر کاربری اراضی صنعتی و تاسیسات صنعتی به شدت مخالف هستیم در حالت فعلی با توجه به محدودیت طبیعی استان، نیازمند زمین هایی برای ایجاد زیرساخت‌های صنعتی برای واگذاری به سرمایه گذاران جدید در حوزه تولید است و در جلسات مختلف زیربنایی استان نیز چالش کمبود اراضی صنعتی را طرح نموده ایم و در حال پیگیری برای صدور مجوز ایجاد شهرکهای صنعتی خصوصی در گیلان برای استقرار صنایع مادر هستیم.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=14737

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: