تولید و اشتغال مهمترین هدف اقتصاد مقاومتی است

رئیس سازمان برنامه و بودجه از ایجاد ۸۴۳ هزار شغل در تابستان امسال خبر داد و گفت: از محل پروژه های اقتصاد مقاومتی و تبصره ۱۸ تا پایان سال باید زمینه ایجاد ۲۶ هزار فرصت شغلی برای جوانان گیلانی فراهم شود.

به گزارش باز باران خبر، محمدباقر نوبخت امروز در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان گیلان که در استانداری برگزار شد، تولید و اشتغال را مهمترین هدف ستاد اقتصاد مقاومتی دانست و اظهار کرد: ایجاد ۱۰۰۰ فرصت شغلی با اعتبار ۴۶ هزار میلیارد تومان را در سال جاری دنبال می کنیم.

وی سهم گیلان از این ۴۶ هزار میلیارد تومان را ۱۱۰۰ میلیارد تومان دانست و افزود: از محل پروژه های اقتصاد مقاومتی و تبصره ۱۸ تا پایان سال باید زمینه ایجاد ۲۶ هزار فرصت شغلی برای جوانان گیلانی فراهم شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر لزوم سرمایه گذاری در طرح های تولیدی و عمرانی به منظور ایجاد اشتغال، تصریح کرد: طرح های تولیدی عمدتا در بخش خصوصی انجام می شود و لذا از طریق پرداخت تسهیلات بانکی به دنبال افزایش آورده بخش خصوصی هستیم.

نوبخت با بیان اینکه طی امسال ۱۹۶ طرح تولیدی در گیلان با کمک تسهیلات به اتمام می رسد و شغل ایجاد می کند، گفت: این طرح ها در بخش های کشاورزی، خدمات و صنعت بوده و ۸۸۵ میلیارد تومان تسهیلات به آن تخصیص یافته است که می تواند زمینه ساز ایجاد ۵۰۰۰ هزار فرصت شغلی تا پایان سال در گیلان باشد.

وی از پرداخت تسهیلات به ۳۲ طرح از ۱۹۶ طرح به ارزش ۱۱۵ میلیارد تومان خبر داد و اضافه کرد: این ۱۹۶ بنگاه اقتصادی با تسهیلات ۸۸۵ میلیارد تومانی باید تا پایان سال تمام شود و لذا باید تلاش بیشتری طی دو ماهه پیش رو صورت گیرد.

معاون رئیس جمهور کاهش اعتماد اجتماعی را به ضرر جامعه دانست و متذکر شد: به ۱۷ میلیون و ۷۰۷ هزار خانوار معادل ۲۴۴۰ میلیون تومان حمایت معیشتی پرداخت کردیم. مشاغل ایجاد شده در جریان طرح های اقتصاد مقاومتی نیز باید به صورت عادلانه و رقابتی باشد و افراد مشخص شوند.

وی با بیان اینکه گیلان ۱۸ طرح اقتصاد مقاومتی در سال ۹۸ دارد، گفت: از محل ۴۸۴ هزار میلیارد تومان بودجه سال آینده تنها ۱۵۶ هزار میلیارد تومان برای صندوق های بازنشستگی و نهادهای حمایتی همچون بهزیستی پرداخت می شود. آموزش و پژوهش، امنیت و بهداشت و درمان نیز جز اولویت های بودجه ای دولت است.

نوبخت با اشاره به مشکلات دولت در تامیت هزینه ای جاری، ادامه داد: امسال بیش از ۳۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برای طرح های عمرانی پول پرداخت کردیم. تا پایان سال نیز چند هزار میلیارد تومان دیگر به طرح های عمرانی تزریق می شود، زیرا هر طرح عمرانی یعنی اشتغال.

رئیس سازمان برنامه و بودجه از پرداخت ۴۳ هزار میلیارد تومان از محل اسناد خزانه و اوراق مالی خبر داد و گفت: برخی از طرح ها که نیازمند تکلک اراضی است با اسناد خزانه پیش نمی رود و نیازمند پول نقد است لذا تنها ۴۰۰۰ میلیارد تومان برای تملک اراضی راه آهن رشت – انزلی پرداخت کردیم.

وی تحریم اقتصادی ایران را بزرگترین تحریم در تاریخ معاصر دانست و یادآور شد: با وجود همه تحریم ها برای سال آینده آماده هستیم و از گفت وگو هیچ هراسی نداریم، اما باید با مقاومت از این گردنه بگذریم و در صورت رفع کامل تحریم ها در قالب ۱+۵ مذاکره می کنیم. البته دولت هیچ اقدامی را بدون اجازه نظام انجام نخواهد داد.

نوبخت با تاکید بر لزوم افزایش منابع از طریق سرمایه گذاری، عنوان کرد: امروز ایران به یک کارگاه بزرگ تبدیل و ۸۴۳ هزار شغل در تابستان امسال نسبت به تابستان گذشته ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه تا پایان سال ۹۹ باید از همه بنادر جنوب کشور به بندرانزلی و بندر کاسپین بروند، خاطرنشان کرد: تکمیل راه آهن گیلان نقش مهمی در اقتصاد کشور و منطقه خواهد داشت. بی تردید بخشی از تولیدات علاوه بر تامین نیاز کشور باید صادر شود و لذا باید نهایت بهره را از فرصت اوراسیا ببریم و همه کالاها باید از انزلی راهی کشورهای حاشیه خزر شود.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=6407

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: