تورم نقطه به نقطه گیلان در مردادماه بالاتر از کشور است

معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، با بیان اینکه مقدار تغییرات تورم نقطه به نقطه مرداد‌ماه سال جاری در کشور و استان به ترتیب برابر ۴۱٫۶ و ۴۲ درصد است، گفت: مقدار تغییرات تورم ماهانه در کشور برابر ۰٫۶ درصد و در استان برابر ۰٫۵ درصد است.

به گزارش باز باران خبر ، وحید طیفوری از انتشار شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها و نرخ تورم مرداد‌ماه ۱۳۹۸ کشور و گیلان خبر داد و اظهار کرد: مرکز آمار ایران جهت محاسبه تغییرات قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها با جمع‌آوری اطلاعات قیمت کالا و خدمت عرضه شده به منظور مصرف نهایی خانوار نسبت به محاسبه شاخص قیمت براساس میانگین وزنی قیمت کالاهای مختلف اقدام می‌کند.

وی ادامه داد: براساس شاخص قیمت به دست آمده سه نوع نرخ تورم شامل «نرخ تورم کل»(مقایسه تغییر قیمت ۱۲ ماهه اخیر نسبت به مدت مشابه) جهت برنامه‌ریزی و سیاستگذاری‌های کلان، «نرخ تورم نقطه به نقطه»(مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه مشابه سال قبل) جهت تبیین وضعیت تغییر قیمت و شوک‌های قیمتی در کوتاه مدت و «نرخ تورم ماهانه»(مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه قبل) جهت پیش‌بینی روند آتی نرخ تورم محاسبه می‌شود و لازم است متناسب با هر هدف نرخ تورم مورد نظر مورد استفاده قرار گیرد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان تصریح کرد: براساس مباحث علمی در سبد مصرفی خانوارها جهت محاسبه نرخ تورم، ضریب اهمیت یا وزن تاثیر قیمت گروه کالاهای خوراکی و آشامیدنی و دخانیات در نرخ تورم کشور و استان به ترتیب ۲۷٫۲۴ و ۲۵٫۰۱ درصد و ضریب اهمیت یا وزن گروه کالاهای غیر خوراکی به ترتیب ۷۲٫۷۶ و ۷۴٫۹۹ درصد است.

طیفوری با بیان اینکه نرخ تورم کل کشور و استان گیلان در مرداد‌ماه به ترتیب ۴۲٫۲ و ۴۰٫۲ درصد است، افزود: استان گیلان در این ماه، در بین ۳۱ استان، در رتبه بیست و چهارم قرار گرفته است.

وی استان قم با نرخ ۳۵٫۷ درصد را دارای پایین‌ترین نرخ تورم و استان کردستان با نرخ تورم ۵۰٫۸ درصد را دارای بالاترین نرخ تورم در کشور دانست و گفت: همچنین چهار استان مجاور گیلان، یعنی استان‌های قزوین، زنجان، اردبیل و مازندران به ترتیب رتبه‌های چهاردهم، هجدهم، بیست و یکم و بیست و دوم و استان ساحلی گلستان رتبه سیزدهم را داشته‌اند.

معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان اضافه کرد: نرخ تورم گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات کشور و گیلان به ترتیب ۶۳٫۳ و ۶۴ درصد و نرخ تورم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی ‌و خدمات کشور و گیلان به ترتیب ۳۳٫۷ و ۳۲ درصد بوده است.

وی با بیان اینکه مقدار تغییرات تورم نقطه به نقطه مرداد‌ماه سال جاری در کشور و استان به ترتیب برابر ۴۱٫۶ و ۴۲ درصد است، متذکر شد: بررسی تغییرات شاخص قیمت مرداد‌ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته نشان می‌دهد که مقدار تغییرات تورم ماهانه در کشور برابر ۰٫۶ درصد و در استان برابر ۰٫۵ درصد است.

 

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=3687

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: