تلاش برای رفع موانع ثبت جهانی ماسوله

مدیر پایگاه میراث فرهنگی ماسوله از ایجاد کمیته ثبت جهانی شهر تاریخی ماسوله در استان گیلان خبر داد.

به گزارش باز باران خبر و به نقل از ایسنا، احمد نجیبی ، با اشاره به تلاش‌های مدیرکل میراث فرهنگی و همراهی استاندار گیلان برای ایجاد کمیته‌ ثبت جهانی ماسوله در استان، بیان می‌کند: در واقع همه‌ ادارات و دستگاه‌ها برای به سرانجام رسیدن این اتفاق، به نوعی دخیل هستند. به همین دلیل برای رفع موانعِ ثبت جهانی ماسوله، باید همه‌ مدیران کل عزم خود را جزم کنند.

او از جمله‌ موانع موجود در سر راه ثبت جهانی ماسوله را کابل‌های برق و تلفن می‌داند و می‌گوید: برای برطرف کردن این مانع در با بازدیدی که وزیر ارتباطات از بافت ماسوله داشت، رایزنی‌هایی انجام شد تا تلفن ثابت در ماسوله به صورت سیم‌کارتی به مردم داده شود.

نجیبی به وجود پتانسیل اجرایی موجود در سطح شهرستان برای اجرای کابل‌های برق به صورت زمینی و بر اساس تصمیم  گرفته‌شده در جلسات کارشناسی با مسوولان این اداره اشاره می‌کند و هدف از انجام این کار را خالی کردن سیما و منظر ماسوله از این کابل‌ها عنوان می‌کند.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی ماسوله دفع آب‌های سطحی یا فاضلاب را از دیگر موانع موجود در ثبت جهانی ماسوله می‌داند و ادامه می‌دهد: نهادهایی مانند جهاد کشاورزی یا محیط زیست که در بافت طبیعی منطقه فرهنگی ماسوله نقش دارند، می‌توانند در هماهنگی با میراث فرهنگی، پیوندی موثر ایجاد کنند تا حفاظت از این بخش‌ها نیز توامان انجام شود.

او اما حذف ساخت‌وسازهای انجام‌شده در ماسوله از گذشته تا امروز را کاری زمان‌بر می‌داند و ادامه می‌دهد: این اقدام در سطح شهرستان مسکون است و نیاز است تا فرآیندهای مرمت به ترتیب اصلاح شود. از سوی دیگر از مدتی قبل ساخت‌وسازهای در دست انجام تحت کنترل هستند تا با تایید میراث‌فرهنگی اجرایی شوند.

نجیبی از ابلاغ دو ضابطه جداگانه برای حفظ حریم و ساخت‌وسازها در ماسوله خبر می‌دهد و می‌گوید: در مرحله‌ نخست ضابطه‌ حریم ماسوله در سال ۱۳۷۶ و در مرحله‌ دوم در سال ۱۳۹۳ ابلاغ شد، که خوشبختانه از این نظر ماسوله اکنون در وضعیت خوبی قرار دارد؛ یعنی هیچ بنای جدیدی در این منطقه‌ تاریخی ساخته نمی‌شود مگر این‌که شواهد تاریخی بگویند در گذشته بنایی تاریخی در آن نقطه بوده است.

به گفته‌ او، با توجه به عکس‌های تاریخی، بناهای تاریخی برای احیا یا بازسازی نیازمند اسناد تاریخی گذشته در این منطقه هستند.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی ماسوله با بیان این‌که “امیدواریم امسال بتوانیم پرونده ماسوله را برای ارائه آماده کنیم” می‌گوید: اعتباری حدود ۱۷ میلیارد ریال به بافت تاریخی ماسوله اختصاص داده شده که در حوزه‌های مختلف باید هزینه شود، اما تلاش کردیم تا حد امکان بیشتر این اعتبار در خدمت ثبت جهانی ماسوله باشد.

انتهای پیام

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=9775

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: