تصمیم درست، اجرای غلط

در پی تصمیم درست دولت مبنی بر قرنطینه دوهفته ای متاسفانه شاهد اجرای غلط آن در جامعه هستیم. کرونا با تصمیمات پیچ در پیچ ما گیج و مبهوت نخواهد شد،زیرا ما می توانیم کرونا را در کشور ریشه کن کنیم.اما اجرای صحیح قرنطینه دو هفته ای در کل کشور و در همه سطوح باید اجرا شود،نه اینکه ما شهر های قرمز را نیمه تعطیل کنیم و سیل مهمانان عزیز از نقطه مرزی قرمز به سایر نقاط سرازیر شوند و جاهای پاک و کمتر آلوده را به نقطه قرمز تبدیل کنند .

امروز شاهد هجوم مشتریان استفاده کننده از مرخصی سلامت در بانک ها و ادارات مختلف بودیم،کسانی که در روزهای عادی به کار خود نمی رسیدند و فرصت را غنیمت شمردند و در زمانی مراجعه کردند که نیمی از کارکنان بر سر کار خود حاضر نبودند و ازدحام آنان خطر شیوع این بیماری را بالا برد. متاسفانه مسافران از چند روز قبل از شروع قرنطینه در ویلا های خودشان در شمال سکنی گزیدند و در دوران قرنطینه در سطح شهر جولان می دهند و به افزایش شیوع بیماری کمک می کنند.

حال این سوال پیش می آید،که رابطه قرنطینه با صدور مجوز تردد موقت چیست؟ مگر بیماری به کسانی که مجوز تردد موقت دارند سرایت نمی کند.

بهتر است بگوییم اگر بنای ما خلاصی از بیماری منحوس کرونا باشد باید کمی از دولت مایه بگذاریم و کشور را دو هفته تمام تعطیل کنیم. یعنی تردد در هر سطحی در تمامی نقاط شهر بجز مواقع اضطرار ممنوع باشد. همه ادارات و سازمان ها در هر سطحی تعطیل باشد. امکانات رفاهی دو هفته ای در اختیار همه خانوارها قرار گیرد. تا با کاهش مصرف بنزین و کاهش مصرف‌حامل های انرژی و کاهش استهلاک خودروهای عمومی و سطوح خیابان ها و غیره میتوان هزینه ها را تا حدودی پوشش داد. فقط کافی است زمان برای همه دو هفته متوقف شود.
یعنی صاحبخانه دو هفته اجاره نگیرد. طلبکار دو هفته زمان بیشتری در اختیار داشته باشد کارگر دو هفته حقوق بگیرد و کار نکند صاحبکار دو هفته بیمه و مالیات نپردازد.این شاید بتواند کرونا را ریشه کن کند و هر روش دیگری منجر به از بین بردن این بیماری نخواهد بود بلکه به شیوع آن کمک خواهد کرد.

هادی محمدزاده – کارشناس بانک

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=16132

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: