بیانیه موسسه خانه مطبوعات و رسانه های گیلان به مناسبت روز خبرنگار

“ن والقلم و ما یسطرون “

۱۷ مردادماه سالروز شهادت محمود صارمی ، خبرنگار شهید خبرگزاری ایرنا در مزار شریف افغانستان است که در تقویم کشورمان این روز را به نام «روز خبرنگار» نامگذاری کرده اند ؛ موضوع بسیار مهمی که به تنهایی بیانگر ارزش کار و تلاش سخت و طاقت فرسای خبرنگاران و فعالان حرفه خبرنگاری و همه دست اندر کاران رسانه ای است. خبرنگاران ، نویسندگان و عکاسانی که ویروس منحوس کرونا نیز آنان را از پای ننشاند و آنها دوشادوش پزشکان ، پرستاران و مبارزان حوزه سلامت استان در میدان بودند و با اطلاع رسانی دقیق و درست به جامعه نقش مهمی در کنترل اوضاع و بهبود امور داشتند.

امسال که روز خبرنگار با عید سعید غدیر خم تلاقی پیدا کرده، امیدوار بودیم همزمان با عید امامت مراسم جشن خبرنگار را به شکل زیبندتری برگزار نماییم اما شرایط قرمز کشور در موضوع کرونا این اجازه را نداد تا مانند ادوار گذشته این روز عزیز را در خور نام وشان خبر نگاران استان برگزار کنیم.
بهرحال اعتقاد بر این است، روز خبرنگار فرصت مناسبی برای بازخوانی کارنامه  خبرنگاران متعهد ، پرتلاش و زحمتکش رسانه‌های آشنا به رسالت اطلاع رسانی برای آگاهی رسانی به جامعه و مردم، بویژه در صحنه‌های سرنوشت‌ساز و حساس و بحرانی مثل شیوع بیماری کرونا است.

واژه «خبرنگار» یادآور زحمات خالصانه افرادی است که در راه خدمت به همنوعان از هیچ کوششی فروگذار نیستند و از هیچ خطری نمی هراسند. خبرنگار، مدافع حقوق مردم و تصویرگر روایات زندگی و تحولات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است و نقش موثر و مناسب آن در هر زمانی غیرقابل انکار بوده و انعکاس صحیح و به موقع اخبار و رویدادها در موقعیت های مختلف؛ خصوصا در بحران کرونا نشان از عظمت و اهمیت حرفه خبرنگاری دارد.  

در حال حاضر با وجود رسانه های مکتوب و مجازی قدرت رسانه‌ای در سراسر جهان احاطه و گسترش بیشتری پیدا کرده و سرعت انتقال اخبار و رویداد ها فزونی گرفته؛ موضوع مهمی که نقش بی بدیل آن‌ در تحولات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و اقتصادی بر کسی پوشیده نیست.
امروزه رسانه‌ها از توان بسیار بالایی برای هدایت  اندیشه‌ها و تصورات انسان‌ها برخوردارند و به همین جهت دولت ها و حکومت ها به جریان سازی رسانه ای بسیار توجه و اهتمام دارند.

بر همین اساس فعالان عرصه رسانه و راویان رویدادها و حقایق که خدمتگزاران بی ادعای این مرز و بوم هستند ، باید مسیر اعتدال را با مشعل روشنگری و نگاهی عدالت محور  بپیمایند و با وجدان کاری و تکیه بر جوهره صداقت، مسئولیت خطیر آگاهی بخشی به جامعه را بر دوش کشیده و در این راستا برای توسعه و تعالی کشور کوشا و ساعی باشند.

«روز خبرنگار» فرصت مناسبی برای شناسایی و بررسی ابعاد و نقش رسانه‌ها و خبرنگاران است و اصحاب رسانه به عنوان قدرت نرم نظام جمهوری اسلامی با توجه به رشد آگاهی مردم نقش بسیار مهم و تعیین‌کننده‌ای را به عنوان رابط بین مردم و مسئولین در عرصه اطلاع رسانی صحیح خدمات دولت و سازمان ها از یک سو و پیگیری و حل مشکلات مردم از سوی دیگر ایفا می‌کنند.

در حقیقت خبرنگاران با حضور فعال و موثر در عرصه نبرد رسانه‌ای امروز که بخش مهمی از جنگ نرم به شمار می‌رود وظیفه‌ای مانند سربازان و افسران فداکار را در خط مقدم این رویاروی فرهنگی به دوش می کشند.

خانه مطبوعات گیلان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و ایثارگران عرصه رسانه استان شهیدان اسحاقی، اخوان و ثابت قدم و همچنینی با گرامیداشت فداکاری های شهدای سلامت روز خبرنگار را به عموم فعالان این عرصه، تبریک و تهنیت عرض نموده و توفیق و سربلندی روزافزون جامعه خبری متعهد، پرتلاش و پویای استان گیلان را از درگاه خداوند متعال مسئلت دارد.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=11865

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: