برنامه های کتابخانه های عمومی استان گیلان در هفته کتاب سال۱۳۹۹ تشریح شد

باز باران خبر/ مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در گفتگویی به مناسبت آغاز هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار با شعار “دانایی، مانایی”ضمن اشاره به برگزاری ۱۵ برنامه ویژه در این هفته از اجرای برنامه های فرهنگی متنوع مجازی در کتابخانه های عمومی سراسر استان گیلان خبرداد.
به گزارش باز باران خبر و به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، پریسا کرمی ضمن تبریک فرارسیدن هفته گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و مقام والای کتابدار به تشریح اقدامات، فعالیت ها و برنامه های مهم هفته کتاب سال ۱۳۹۹ با شعار “دانایی، مانایی” پرداخت.

⭕بهره برداری از کتابخانه عمومی برکت شهید سردار حاج قاسم سلیمانی در سال ۹۸
پریسا کرمی در این گفتگو با اشاره به اقدامات مهم فرهنگی سال گذشته مجموعه کتابخانه های عمومی استان گیلان از بهره برداری کتابخانه عمومی برکت شهید سردار حاج قاسم سلیمانی شهر چوبر شهرستان تالش، برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با استقبال زیاد علاقمندان به کتاب و کتابخوانی و اهل بیت(ع)، برگزاری نشست ویژه مبارزه با استکبار با حضور یکی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان، افتتاح نخستین بخش نسخ خطی استان در کتابخانه عمومی اهل بیت(ع) آستانه اشرفیه، برگزاری نشست کتاب خوان ویژه مداحان استان، نشست نقد کتاب مربع های قرمز با حضور منتقد ادبی آثار دفاع مقدس، نشست ادبیات کودکان در ایران با حضور عضو هیات علمی دانشگاه گیلان، نشست روایتگری دفاع مقدس، نشست مجازی سماع شعر، شهریار شعر، شب شعر غدیر، نشست تخصصی کودک و نوجوان در محفل ادبی دکتر معین کتابخانه های عمومی استان گیلان، برگزاری نشست های و کارگاه های مختلف آموزشی در کتابخانه های عمومی بعنوان مهمترین برنامه های فرهنگی استان یاد کرد.
⭕حمایت مسئولین از مجموعه کتابخانه ها دستاوردهای مهمی حتی در دوران همه گیری کرونا داشت
کرمی همچنین در ادامه به حمایت های مسئولین استانی، چهره های فرهنگی و اجتماعی از برنامه ها و اقدامات متنوع کتابخانه ها نیز اشاره و دستاورد این حمایت ها را عدم توقف برنامه های این مجموعه حتی در دوران فراگیری بیماری کرونا دانست. وی همچنین با بیان اینکه کتابداران مجموعه کتابخانه های عمومی استان گیلان در زمان فراگیری بیماری کرونا فعالیت های ترویجی خود را متوقف نکردند خاطرنشان کرد: حضور در بستر فضای مجازی با ایجاد ۶۴ شبکه مجازی در بستر فضای اینستاگرام برای برگزاری برنامه های فرهنگی بصورت زنده، تبلیغ و معرفی کتاب های کتابخانه و برگزاری دورهای مختلف آموزشی از مهمترین اقدامات کتابداران در این ایام بود که ادامه نیز خواهد داشت.
⭕کسب موفقیت های ملی و استانی توسط کتابداران و اعضای کتابخانه های گیلان در سال گذشته
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان به موفقیت اعضای کتابخانه های عمومی و کتابداران استان نیز در سالی که گذشت اشاره کرد و کسب عناوین متعدد ملی، استانی و کشوری توسط خانواده بزرگ مجموعه کتابخانه های عمومی استان را افتخار بزرگی برای گیلانیان در همه کشور توصیف کرد. وی همچنین با اظهار امیدواری نسبت به پایان روند گسترش بیماری کرونا در کشور گفت: امیدوار هستیم بار دیگر پویایی و نشاط گذشته در کتابخانه ها با حضور دوستداران کتاب و کتابخوانی شاهد بوده و از شاهد موفقیت های بیشتری از سوی این عزیزان باشیم.
⭕برگزاری مراسم مجازی تکریم مقام کتابداران و فعالین حوزه کتاب در پنجمین روز هفته کتاب
پریسا کرمی در این گفتگو به تشریح برنامه های مختلف مجموعه کتابخانه های عمومی به مناسبت فرارسیدن هفته کتاب پرداخت و یکی از مهمترین این برنامه ها را برگزاری مراسم تکریم مقام کتابداران و فعالین حوزه کتاب در استان گیلان عنوان کرد و گفت: این ویژه برنامه بدلیل رعایت دستورالعمل های بهداشتی و به توصیه ستاد مبارزه با بیماری کرونا صبح روز ۲۸ آبان ماه بصورت مجازی و از طریق صفحه اسکای روم اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان برگزار و ضمن تقدیر از برگزیدگان استانی در حوزه کتاب و کتابخوانی دارای بخش های متنوعی خواهد بود.
⭕عضویت رایگان کتابخانه های عمومی در روز ۲۴ آبان
کرمی گفت: طرح سراسری عضویت رایگان در کتابخانه‌های عمومی به مناسبت فرارسیدن بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران و روز بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار، در روز شنبه ۲۴ آبان‌ماه در تمامی کتابخانه‌های عمومی گیلان انجام می‌شود.
وی اضافه کرد: در این طرح سراسری علاقمندان و دوستداران کتاب می‌توانند با مراجعه به سامانه یکپارچه مدیریت کتابخانه‌های عمومی به آدرس www.samanpl.ir در روز شنبه (۲۴آبان) و تکمیل فرم درخواست ثبت‌نام پس از تایید کتابداران از این طرح بهره مند شوند. همچنین به منظور تکریم اعضای نهاد کتابخانه‌های عمومی و به دلیلی تعطیلی‌های پیش آمده به دلیل همه گیری بیماری کرونا، عضویت تمای اعضای کتابخانه‌های عمومی کشور به مدت یک‌سال از روز۲۴ آبان سال جاری توسط کتابخانه های عمومی به صورت رایگان، تمدید خواهد شد.
⭕تقدیر از برگزیدگان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی سال
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان به برگزاری مراسم مجازی تجلیل از برگزیدگان استانی نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی نیز اشاره کرد و گفت: در این مراسم مجازی که همزمان با روز تکریم مقام کتابداران و فعالین حوزه کتاب برگزار می شود از نفرات برگزیده جشنواره رضوی نیز در رده های سنی مختلف کودک، نوجوان، بزرگسال و خانواده و در بخش های مختلف آن شامل نقاشی، پویش کتابخوان، کار گروهی، چهارگزینه ای ، داستانک و پویش مجازی تقدیر خواهد شد.
⭕افتتاح ۲باب کتابخانه عمومی ویژه «مادر و فرزند” در استان گیلان
کرمی همچنین یکی دیگر از برنامه های مهم این هفته را بهره برداری از ۲ باب کتابخانه عمومی ویژه مادر و فرزند برای نخستین بار در استان گیلان اشاره کرد و گفت: این دو باب کتابخانه به صورت حضوری و مجازی در شهرهای شفت و صومعه سرا افتتاح و به مردم این شهرها اهدا خواهد شد.
⭕آغاز اجرای طرح ابتکاری”لک لک کتاب” ویژه کودکان عضو کتابخانه عمومی کودکان باران
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان به اجرای طرح ابتکاری “لک لک کتاب” برای نخستین بار در کشور با محوریت ارسال کتاب به صورت رایگان به درب منازل اعضای کتابخانه عمومی کودکان باران توسط پیک های ویژه ای اشاره کرد و گفت: این طرح ویژه در فاز نخست در کتابخانه کودکان باران به مدت یک ماه از ۱۷ آبان ماه آغاز خواهد شد و در گام بعدی در کتابخانه های دیگر استان نیز اجرایی خواه شد.
کرمی در خصوص ویژگی های این طرح نیز گفت: طرح استانی «لک لک کتاب» به منظور ارسال کتاب به درب منازل اعضای کودک طراحی شده و کودکان دارای معلولیت های جسمی را بصورت کاملا رایگان تحت پوشش می گیرد.
⭕برگزاری کارگاه های آموزشی مختلف با حضور اساتید حوزه های مختلف بصورت مجازی
وی برگزاری کارگاه آموزشی مهارت های مطالعاتی، فرزند پروری، سواد تربیتی و دیگر کارگاه های آمکوزشی در کتابخانه های عمومی استان را جزو برنامه های پرمخاطب استان برشمرد و گفت این کارگاه ها در روزهای مختلف هفته کتاب و حتی در آستانه این هفته در بستر فضای مجازی برگزار می شوند.
⭕آغاز اجرای طرح استانی “مثبت۶۰” با محوریت ارائه خدمات ویژه به سالمندان کتاب خوان در رشت
پریسا کرمی در ادامه آغاز اجرای طرح استانی “هفت روز هفت کتاب” با معرفی روزانه کتاب در شبکه های مجازی کتابخانه ها، آغاز بکار محفل ادبی کودکان و نوجوانان استان گیلان، آغاز “فاز دوم اجرای طرح پیک دانش” در شهرستان ها، راه اندازی “شبکه اجتماعی۶۰+ ویژه سالمندان” با مرکزیت کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی(ع) «سبزه میدان رشت»، برگزاری “مسابقه فرهنگی مجازی شعر و شور کتاب” به میزبانی محفل ادبی دکتر معین اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، برگزاری نشست های نقد و بررسی کتاب های متنوع، انعقاد تفاهم نامه های مختلف همکاری در حوزه توسعه کتابخانه ها را از دیگر برنامه های این هفته برشمرد.
⭕اجرای برنامه های ویژه فرهنگی با محوریت کتابخانه های عمومی در سراسر استان
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان برگزاری دومین دوره مسابقه عکاسی با تلفن همراه با موضوع «من و کتابم» و مسابقه کتاب‌خوانی از عید ولایت تا عید کتاب با محوریت کتاب وحدت از دیدگاه امام خمینی (ره) در شهرستان آستارا، برگزاری محفل شب شعر مجازی در شهرستان تالش، برگزاری کارگاه قصه‌گویی مجازی با محوریت کتابخانه های عمومی شهرستان رودسر، نیز برگزاری نشست کتاب‌خوان نویسندگان و شعرای بندر انزلی در فرمانداری این شهرستان و گشایش نمایشگاه ویژه فرهنگی در منطقه آزاد انزلی با نقش آفرینی کتابخانه های عمومی شهرستان بندر انزلی را از دیگر برنامه های استان در این هفته عنوان کرد.
پریسا کرمی در پایان این گفتگو با تبریک مجدد هفته کتاب به دغدغه مندان این حوزه مهم از اصحاب رسانه، عموم فعالین اجتماعی و مسئولین دعوت کرد در این هفته مهم طعم خوش خواندن و مطالعه را بار دیگر به عموم مردم یادآوری کنیم.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=15688

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: