برنامه‌ریزی برای زندگی سالمندان با شتاب بیشتری انجام شود

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان تحول در نظام سلامت برای مسئولیت پذیری و پاسخگویی در برابر نیازهای سلامت سالمندان را امری ضروری دانست و بر لزوم انجام برنامه ریزی با شتابی بیشتر برای این قشار از جامعه تأکید کرد.

به گزارش باز باران خبر و به نقل از ایرنا، فردین مهرابیان روز یکشنبه در حاشیه همایش سالمند، فرصت ها و چالش ها افزود: توجه و برنامه ریزی برای مدیریت سالمندی امری اساسی و غیرقابل انکار است

وی با بیان این که بر اساس تقسیم بندی سازمان بهداشت جهانی افراد ۶۰ سال و بالاتر به عنوان افراد سالمند تلقی می شوند، اظهار کرد: ۶۰ تا ۷۴ ساله سالمند جوان، ۸۹ – ۷۵ ساله سالمند میانسال و ۹۰ سال به بالاتر سالمند پیر به شمار می رود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان بیان داشت: بر اساس منابع علمی ، زمانی که هشت درصد جمعیت را افراد ۶۵ سال و بالاتر و یا ۱۲ درصد جمعیت را افراد ۶۰ سال و بالاتر تشکیل می دهد پدیده سالمندی در جمعیت استقرار می یابد.

وی در ادامه با بیان این که گیلان رتبه اول سالمندی در کشور را به خود اختصاص داده ، خاطر نشان کرد: در زمان حاضر، بر اساس آخرین آمار، ۲۵ / ۱۳ درصد از جمعیت این استان را سالمند تشکیل می دهند که پیشرفت های علوم پزشکی، افزایش امید به زندگی، بهبود وضعیت بهداشتی و درمانی و دسترسی به امکانات بهداشتی از دلایل سالمندی است.

وی با اشاره به افزایش امید به زندگی در کشور و از جمله در گیلان اظهار داشت: کشورهای توسعه یافته به دنبال امید به زندگی سالم با کیفیت هستند، البته جوامع در حال توسعه بایستی با شتاب بیشتری برای سالمندان (سالخوردگی جمعیت) برنامه ریزی کنند.

وی با تاکید بر ضرورت همکاری برای توجه به سالمندان و فراهم کردن زیرساخت های لازم در این رابطه بیان داشت: همه سازمان های دولتی، غیردولتی، مردم نهاد و آحاد جامعه از جمله رسانه ها بایستی برای ارتقاء جایگاه سلمندان همکاری کنند.

سالمندی بنا به تعریف سازمان جهانی بهداشت جهانی عبور از مرز ۶۰ سالگی است . امروزه افزایش امید به زندگی و کاهش سطح باروری و زاد و ولد موجب بالا رفتن شمار سالمندان نسبت به جمعیت کل شده است و این رشد فزاینده افراد مسن همچنان ادامه دارد به طوریکه بر اساس پیش بینی کارشناسان در آینده ای نه چندان دور در جهان از هر پنج نفر یک نفر سالمند خواهد بود. با افزایش سالمندان مساله بهداشت، سلامت و تامین آسایش و رفاه آنان در جامعه هر روز ابعاد تازه و گسترده ای پیدا می کند.

باید قبول کرد که سالمندی بیماری نیست بلکه یک فرایند طبیعی است و نمی توان آن را متوقف و یا معکوس نمود؛ می توان با مراقبت های صحیح و ساده به سالمندی توام با سلامت رسید. چون سالمندی همراه با فقدان یا کمبودهایی است، توجه به نیازهای بهداشت روانی و جسمانی آنان لازم و ضروری است.از طرف دیگر هنگامی که خود مردم آگاهی و برداشت کافی از دوران و مسایل مربوط به سالمندی داشته باشند در وضع و موقعیت بهتری جهت برخورد با مسائل و واقعیات دوران پیری و رعایت موارد پیشگیری و بهداشت این دوران قرار خواهند گرفت.بنابراین توجه به بهداشت دوران سالمندی موجب خواهد شد فرد سال های پایانی عمر خویش را در نهایت آرامش و سلامت جسمی، روانی و اجنماعی سپری کند.

به مناسبت هفته سالمندان همایش سالمند، فرصت ها  چالش ها امروز  از سوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان با همکاری بهزیستی استان در رشت برگزار شد.

 سوم تا نهم مهر ماه هفته سالمندان نام گرفته است.

سالمند، سلامت و سبک زندگی، سالمند وهمبستگی در بستر خانواده، سالمند، سنت های دیرین فرهنگی، دینی و تکریم منزلت، سالمند، رفاه اجتماعی، و محیط توانمندساز، سالمند، عدالت، حقوق شهروندی و حمایت های قانونی، سالمندی فعال و مشارکت اجتماعی و سالمند و سازمان های مردم نهاد روز شمار هفته سالمندان است.

بر اساس سرشماری سال ۹۵، ۲۵ / ۱۳ درصد از جمعیت استان گیلان سالمند هستند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=4141

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: