برای آبرسانی به روستاهای مختلف در تلاش هستیم


به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب و انرژی نشست خبری مدیر عامل آب منطقه ای گیلان با حضور اصحاب رسانه در محل بهره برداری سد شهر بیجار برگزار شد.
به گزارش باز باران خبر؛ مهندس کتیرایی معاون طرح و توسعه آب منطقه ای گیلان در ابتدای این نشست خبری در خصوص سد بیجار گفت: آبرسانی به ۷۰ درصد ساکنان استان گیلان چون شهرستان های رشت ، انزلی ، آستانه اشرفیه، لاهیجان و توابع آنها از وظایف اصلی سد بیجار است.
وی با بیان اینکه سد بیجار از سال ۹۳ آبگیری شده است افزود: از سال ۹۳ زمانی که کل عملیات سد به پایان نرسیده بود به جهت معضلات آب شرب در پایان سال ۹۳ سد بیجار آبگیری شد و مورد بهره برداری قرار گرفت.
کتیرایی افزود : در حال حاضر خط لوله ای به طول ۶٫۵ کیلومتر برای انتقال به تصفیه خانه سنگر باید وصل شود و ۷۰۰ متر از طول این لوله انجام شده و پیمانکار در حال انجام کار است.
وی ادامه داد : ارتفاع سد بیجار حدود ۱۰۰ متر و حجم مخزن آن ۱۰۵ میلیون متر مکعب است .هدف اصلی این سد تامین آب شرب می باشد که نیاز اصلی استان گیلان است.
مهندس وحید خرمی مدیر عامل آب منطقه ای گیلان نیز در ادامه این نشست گفت : سال آبی از مهرماه شروع می شود و سال گذشته آبی سال سختی بود که در ۵۰ سال گذشته کم آب ترین سال بود، اما در ابتدای سال آبی امسال سال پر آبی را تجربه کردیم و هواشناسی در استان گیلان ۱۰۰۰ میلی متر بارش را ثبت کرده است.
وی افزود: حدود ۱۴ میلیارد مترمکعب بارش در استان یک نعمت است. در عین حال استان گیلان پر باران محسوب می شود اما در فصل کشاورزی با مشکلاتی روبرو هستیم. در حال حاضر در برخی رودخانه ها آب نداریم و یا کمبود آب وجود دارد که این ایام در تلاش هستیم تا به روستاها آب برسانیم.
خرمی خاطر نشان کرد: ۲۳۸ هزار هکتار در استان زیر کشت داریم که بخشی از آن آبخور سد سفیدرود است و امسال توانستیم با مدیریت آب بحث تامین آب را کنترل کنیم.
وی با اشاره به برخی مشکلات در روستاهای گیلان در خصوص تامین آب کشاورزی گفت : در بخش کشاورزی در محدوده مرکز و شرق گیلان قطعی آب نداریم برخی نقاط به صورت سنتی آبخور است که آب به آن مناطق نمی رسد.
خرمی در خصوص مشکل آبرسانی در شهرستان صومعه سرا گفت : نوع شبکه آبرسانی به گونه ای است برخی بخشها باید به نوبت قطعی آب داشته باشیم و تنها راه حل این امر ایجاد منبع های جدید است و اگر سد لاسک احداث شود به این امر کمک می کند.
وی در خصوص نگرانی های فعالان زیست محیطی در خصوص سد لاسک عنوان کرد : انتهای لاسک به تالاب انزلی دارای رسوب است اما این موضوع در حال حاضر وجود دارد و مباحث زیست محیطی عنوان شده ربطی به ایجاد سد ندارد و ما نیازمند تامین آب در آن منطقه هستیم.
خرمی در خصوص جذب اعتبارات در شرکت آب منطقه ای گیلان گفت : در سال ۹۷ ، ۱۰۶ درصد جذب اعتبار داشتیم ، در سال ۹۷ حدود ۱۰ درصد تخصیص کشوری و ۶۰ درصد تخصیص استانی را جذب کردیم و بودجه ای که برای سال ۹۸ در نظر گرفته شده ۴۸ میلیارد تومان است که امیدواریم با پیگیری نمایندگان محترم و مسوولین بتوانیم این مقدار اعتبار را جذب کنیم.
وی در خصوص برداشت مصالح از رودخانه ها گفت : بر اساس شیوه نامه تنظیم شده برداشت مصالح بر اساس شیوه نامه مذکور می تواند به رودخانه ها کمک کند و بدین طریق رودخانه ها احیا شوند ، ۱۷ میلیارد تومان پروژه برای رودخانه های گیلان دیده شده است.
مدیر عامل آب منطقه ای گیلان خاطر نشان کرد : پیمانکاری که به روش شیوه نامه مصالح را برداشت می کند سود خواهد برد و رودخانه نیز بدین طریق نجات می یابد.
وی همچنین افزود : در حیطه فعالیت آب منطقه ای برای کنترل سیلاب حریم رودخانه ها را سامان داده ایم و رودخانه پیربازار یکی از این موارد است.
گفتنی است در حاشیه این نشست خبری خبرنگاران از سد بیجار و نیروگاه سد بازدید کردند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=2014

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: