با استفاده از امکانات موجود در مسیر تقویت فرهنگ کتابخوانی گام برداشته شود

استاندار گیلان بر ضرورت استفاده از ظرفیت خیران در حوزه کتابخانه‌ها تأکید کرد و گفت: با استفاده از امکانات و بسترهای موجود و ایجاد مشوق‌های لازم در مسیر تقویت فرهنگ کتابخوانی و کتابخانه‌داری گام برداشته شود.

باز باران خبر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان؛ دکتر مصطفی سالاری در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان با بیان اینکه متناسب با شرایط و براساس واقعیت‌ها باید برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری شود، افزود: تمایل به احداث ساختمان بیش از پرداختن به اهداف و فعالیت‌های اصلی مورد توجه قرار می‌گیرد و این محدود به مجموعه کتابخانه‌های عمومی نیست.

وی به وجود تعداد زیادی از مدارس بلااستفاده در سطح استان اشاره و خاطرنشان کرد: در برخی مناطق متاسفانه علیرغم احداث مدرسه، دانش‌آموزی برای تحصیل در آن وجود ندارد.

وی اداره کل اقتصاد و دارایی را موظف به تهیه لیستی از ساختمان‌های در حال فعالیت، بلااستفاده و متروکه موجود در دستگاه‌های اجرایی استان کرد و اظهار داشت: هیچ دستگاهی مالک خاص اموال عمومی کشور نیست و با مصوبه شورای برنامه‌ریزی امکان استفاده از ساختمان‌های بلااستفاده برای دستگاه دیگر وجود دارد.

نماینده عالی دولت در گیلان بر ضرورت استفاده بهینه از منابع، بناها و ساختمان‌های موجود تأکید و تصریح کرد: با هرگونه ساخت و ساز جدید برای مگر در موارد ضروری و اجتناب ناپذیر مخالف هستم.

وی با تأکید بر اینکه از امکانات و بسترهای موجود باید در مسیر تقویت فرهنگ کتابخوانی استفاده شود، گفت: در سال ۹۸ اولویت تخصیص اعتبار با ۲ کتابخانه‌ در دست احداث با پیشرفت ۹۵ درصدی و یک کتابخانه با پیشرفت ۵۰ درصدی است.

دکتر سالاری افزود: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی موظف شده است ضوابطی را تعیین کند تا تخصیص منابع در کمیته‌های برنامه‌ریزی مبتنی بر اثربخشی اعتبارها، جلوگیری از هزینه‌کردن بی جهت و براساس اولویت مردم باشد.

استاندار گیلان بر ضرورت استفاده از ظرفیت خیران در حوزه کتابخانه‌ها تأکید کرد و گفت: در حوزه نوسازی مدارس و بخش سلامت تجربه موفقی در استفاده از خیران را شاهد بودیم که باید به احداث، مرمت و تجهیز کتابخانه‌ها نیز تسری پیدا کند.

وی  افزود: در جذب خیران علاقمند به فعالیت در احداث، مرمت و تجهیز کتابخانه‌ها باید دقت شود تا تمامی اقدامات از محل منابع آنان انجام گیرد و هزینه‌های جدید برای دولت تحمیل نشود.

وی خاطرنشان کرد: از ظرفیت کتابخانه‌های موجود در مدارس که قابلیت استفاده ۲ منظوره برای دانش‌آموزان و عموم مردم را در بازه‌های زمانی متفاوت دارد نیز استفاده شود.

نماینده عالی دولت در گیلان ترویج استفاده از کتابخانه‌های الکترونیکی را نیز مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: کاربرد کتابخانه‌های سیار در سطح روستاها بیشتر در حوزه امانت‌دادن کتاب است و استفاده از کتابخانه‌های الکترونیکی دسترسی به کتاب را برای روستاییان تسهیل می‌کند.

وی با اشاره به اینکه اقدامات تبلیغی در جهت ترویج کتابخوانی باید به صورت مستمر انجام گیرد افزود: در برگزاری جشنواره‌ها باید مشارکت مردمی و انعکاس مطلوب رسانه‌ای به صورت گسترده انجام گیرد.

وی همچنین شهرداری‌ها را ملزم به انجام وظایف قانونی خود نسبت به کتابخانه‌های عمومی و ترویج فعالیت‌های کتابخانه‌ای کرد.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=149

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: