بازگشت حدود هزار بهره بردار چای به چرخه تولید

رئیس سازمان چای کشور گفت: امسال حدود هزار بهره بردار چای نسبت به سال گذشته به چرخه تولید بازگشتند.

به گزارش باز باران خبر و به نقل از ایسنا؛ جبیب جهانساز با اشاره به پرداخت به موقع مطالبات چایکاران و اعطای تسهیلات به‌زراعی و خرید ماشین آلات هرس و دستگاه برگ چین گفت: مدیریت های اعمال شده از سوی سازمان چای کشور باعث شد که امسال حدود هزار بهره بردار نسبت به سال گذشته به چرخه تولید بازگشتند.

وی افزایش ۴۰ درصدی قیمت برگ سبز چای، پرداخت تسهیلات کم بهره و همچنین پرداخت به موقع مطالبات چایکاران را از دیگر عوامل بازگشت بهره برداران به باغات چای دانست.

جهانساز ادامه داد: صندوق حمایت از توسعه صنعت چای به عنوان بازوی مالی سازمان چای کشور بوده و  مکانیزاسیون باغات چای از اولویت فعالیتهای سازمان است که در این خصوص دو شرکت مکانیزاسیون به کمک صندوق حمایت از توسعه صنعت چای فعالیت می کنند و در حوزه به‌زراعی و اصلاح باغات چای نیز به کشاورزان چایکار تسهیلات چهار درصدی پرداخت می شود که در فرایندی ۵ ساله از بهای برگ سبز تحویلی شان کسر خواهد شد.

رئیس سازمان چای کشور، تصریح کرد: هنوز در کشور کمباین برداشت چای وجود ندارد اما با توجه به باغات چایی که در دشت قرار دارند و حدود ۲۰ درصد از باغات چای کشور را شامل می شوند، به دنبال واردات این دستگاه هستیم.

وی تصریح کرد: با توجه به نقش چای در حفظ اکوسیستم گیلان و گردش مالی دو هزار میلیارد تومانی که چای برای استان گیلان دارد، نشان از اهمیت ویژه این محصول در کشور دارد.

جهانساز خاطرنشان کرد: وجود بوته های چای از فرسایش شدید خاک جلوگیری کرده و با توجه به اینکه ۸۰ درصد باغات استانهای گیلان و مازندران در اراضی شیبدار واقع شده اند بالاترین نقش زسیت محیطی را در جلوگیری سیلابهای منطقه ای ایفا می کنند.

وی گفت: تاکنون افزایش ۱۰ درصدی تولید برگ سبز چای نسبت به سال گذشته را داریم و به ۱۲۴هزار تن برگ سبز رسیده ایم که خرید تضمینی برگ سبزچای تا پایان مهرماه نیز ادامه خواهد داشت.

رییس سازمان چای کشور گفت: با تفاهم نامه ای که با پژوهشکده چای کشور بسته شد قرار است ارقام جدید سازگار با شرایط اقلیمی منطقه وارد شود.

وی گفت: توسعه برنامه مکانیزاسیون، اجرای طرح آبیاری تحت فشار، اصلاح و به‌زراعی باغات چای از دیگر اولویت های مدیریتی در سازمان چای کشور است.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=4502

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: