باران شدید در راه گیلان/ مردم از استقرار در حاشیه رودخانه ها بپرهیزند

بازباران خبر/مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان با اشاره به بارانی شدن آسمان استان از عصر و شب دوشنبه تا پنجشنبه گفت: با توجه به هشدار نارنجی هواشناسی مبنی بر بارش شدید باران و وزش باد در استان، مردم از استقرار در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها بپرهیزند.

امیر مرادی شامگاه یکشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: هواشناسی استان بارش ۵۰ تا یکصد میلیمتری را طی ۳۶ ساعت در استان پیش بینی کرده که بارندگی شدید ممکن است در هر نقطه ای از استان اتفاق بیافتد.

وی با بیان اینکه به فرمانداران و دستگاه‌های اجرایی آماده باش برای فراهم کردن تمهیدات لازم و هماهنگی بین آن‌ها ابلاغ شده است، افزود: فرمانداران و دستگاه‌ها باید پای کار باشند زیرا به‌دلیل خشک بودن زمین، در صورت بارندگی شدید احتمال ایجاد روان‌ آب در استان بسیار است و اگر امور مدیریت نشود و پیش بینی های لازم صورت نگیرد ممکن این روان‌آب ها تبدیل به سیلاب شود.

مرادی با تاکید بر ضرورت فراهم کردن تمهیدات لازم برای پل ها و آب نماها اظهار داشت: باید برنامه ریزی لازم برای این موضوع صورت گیرد تا مردم برای تردد در خطر قرار نگیرند.مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان همچنین از مردم خواست تا از استقرار در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها بپرهیزند؛ ضمن اینکه از ترددهای غیر ضروری بویژه در ارتفاعات و دامنه ها اجتناب شود.

وی گفت: باید در بخش های مختلف از دوشنبه شب تا پنجشنبه تمهیدات و مراقبت های لازم برای جلوگیری از خسارت های مالی و جانی احتمالی اندیشیده شود.براساس پیش بینی هواشناسی دمای گیلان از عصر دوشنبه تا پنجشنبه به طور متوسط بین هشت تا ۱۲ درجه سانتیگراد کاهش می‌یابد. دمای استان درگرمترین ساعات امروز یکشنبه به ۳۹ درجه سانتیگراد رسید.

هواشناسی گیلان پیش بینی کرد که از عصر دوشنبه آسمان استان به تدریج بارانی می‌شود و وزش باد، رعد و برق در پاره ای از نقاط شدید، احتمال وقوع تگرگ، مه آلودگی و کاهش محسوس دما تا اواخر هفته مورد انتظار است. آبگرفتگی منطقه‌ای، بالا آمدن ناگهانی سطح آب و طغیان رودخانه ها، جاری شدن سیلاب به صورت موقتی و منطقه‌ای، لغزش و رانش از مخاطرات فعالیت این سامانه بارشی در استان است.خسارت به سازه‌ها و شکستن درختان به سبب وزش باد شدید، احتمال تخریب پل‌ها، خسارت به محصولات کشاورزی و برخورد صاعقه از دیگر احتمالات مخاطرات فعالیت این سامانه بارشی عنوان کرد.

پرهیز از تردد در راههای استان، اجتناب از اسقرار در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها در ترددهای جاده‌ای به ویژه جاده کوهستانی، پاکسازی دهانه پل ها و آبروها، اجتناب از قرار گرفتن در فضای باز در زمان وقوع رعد و برق از توصیه‌های هواشناسی گیلان به شهروندان و گردشگران از دوشنبه تا اواخر هفته در استان است.

هشدار نارنجی به معنای احتمال گسترده بودن خسارت زیاد است.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=27185

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: