اندر حکایات اخبار عجیب و غریب این روزهای فوتبال ایران

پروژه نفوذ از سیاست تا ورزش

دستبرد به ترکیب اصلی پرسپولیس تاوان حضور در فینال آسیا!

اینکه یک تیم از فوتبال سراسر حاشیه ما توانسته در روزهای کرونایی و در مسابقاتی متمرکزی که در قطر برگزار شد و علیرغم همه حوادث و بهانه هایی که برایش تراشیدند و سدهایی که جلویش بستند ؛ منجمله خروج ۲ بازیکن کلیدی و تاثیرگذار (بهترین بازیکن لیگ گذشته + بهترین گلزن ادوار باشگاه) مصدومیت چند بازیکن و محرومیت کذایی بهترین گلزن و… ، توانست به خواست خدا و با غیرت و تعصب مثال زدنی بازیکنان و تدابیر هوشمندانه کادر فنی در تقابل با دلارهای عربی و بازیکنان خارجی و تمام حرفه ای کشورهای حاشیه خلیج فارس ، مجوز حضور در فینال آسیا را بگیرد در جای خود و از نظر فنی و دید حرفه ای جای بسی تعجب و البته شایسته تقدیر است.
هرچند واکاوی برخی حواشی خودساخته و گراهای هدایت شده از داخل کشور که ممکن بود جلوی این اتفاق میمون و مبارک را بگیرد و از طرفی مسبب زیرسوال رفتن روحیه ناسیونالیستی ایرانیانِ همیشه عاشقِ وطن شود و از طرفی رفتار ناشایست و استفاده مدیرعامل مستعفی قهرمان لیگ از واژگان رکیک و به دور از منزلت جایگاه فوق الذکر به نوبه خود نیاز به بررسی و تاملی جدی در حوزه فرهنگ ملی و اخلاق دینی دارد که بحث امروزمان نیست و در وقتی مناسب بدان خواهیم پرداخت، اما نکته جالب و بحث فعلی اینکه بلافاصله پس از اتمام مسابقات فوتبال غرب آسیا که منجر به قهرمانی نماینده ایران شد و در حالیکه شاهد شادی زایدالوصف مردم و هواداران فوتبال از این پیروزی و حتی حضور جوانان در خیابان ها بودیم ولی در عین ناباوری شاهد نزول سیل حواشی و برخوردهای ناصواب و غیرحرفه ای از سوی هیات مدیره و مدیرعامل منصوب وزارت ورزش به پیکره تیم و باشگاه بودیم که النهایه اعتبار و کیان فوتبال ایران را نشانه گرفته و با اعصاب و روان ورزش دوستان بازی میکند!
این مهم در حالیست که طبیعتا در این اوضاع نابسامان اقتصادی که برای کمتر کسی دل و دماغ شادی و خوشحالی آنهم در خیابان مانده ، اینگونه رویدادهای به ظاهر کوچک پیروزمندانه می تواند مرهمی بر قلوب مردم رنجدیده از بی تدبیری ها شود و برای مدتی هرچند قلیل فضای ذهنی شان را از افزایش قیمت دلار ، مسکن ، مایحتاج روزانه و… منحرف نماید.
به واقع گناه پرسپولیس (نماد امروزی اقتدار ، همت ، نشاط و توانایی جوانان این مرز و بوم) چه بوده که به جای حمایت ، تقویت و نگاه فراملی ، اینچنین بازیچه دست افرادی شده که اصرار دارند با هر شکل و روشی و در هر حوزه ای توی سرِ این ملت بزنند و به ما اِلقا کنند که ما نمیتوانیم ؟
چرا اینقدر اِهمال و دروغگویی در مدیریت یک باشگاه و البته وزارت ورزش وجود دارد تا با هر دستاویزی جلوی پیشرفت ، قهرمانی و افتخار آفرینی برای ایران و ایرانی را بگیرند؟
چرا سیاسیون دست از سر این ورزش بر نمیدارند تا راه خودش را برود و برای این مردم پیام آور شادی باشد؟
چرا با قهرمانان و نخبگان ورزشی ما و حتی برخی فوتبالیست های اخلاق مدار ، زحمتکش و بی ریا که امتحان خود را در فضای نه چندان مثبت فوتبال ما به خوبی پس داده اند، طوری برخورد شده تا بروند و پشت سر خود را هم نگاه نکنند؟
چرا عده ای افراد خودفروخته سیاسی که چندین سال است بر طبل عدم توانایی جوان ایرانی میکوبند، با دیدن غیرت این جوانان توبه نمی کنند و خجالت نمی کشند؟
جریان فکری منحرفی که چندین سال است کمر همت بسته تا در هر عرصه ای که ما توانمند هم بوده ایم، آنجا را تضعیف کند و قهرمانان ملی مان را فراری داده به راستی چرا دست از سر ورزش حتی در ابعاد آسیایی هم بر نمیدارد؟
چرا علیرغم مشی و منویات مقام معظم رهبری که بارها و بارها جامعه جوان ما را پویا و بالقوه با استعداد تلقی نموده اند، برخی این حد اصرار دارند که توان بالفعل موجود را به هر روشی منکوب کنند؟
یعنی لیبرال های داخلی طاقت و تحمل کوچکترین موفقیت جوان ایرانی را هم ندارند؟
بهر حال امیدواریم نماینده ایران در روز ۲۹ آذر قهرمان آسیا نشود ، چون به احتمال قریب به یقین از سوی فدراسیون ، وزارت ورزش و پاستور و بعنوان پاداش قهرمانی ، محرومیت دائم العمر برای بازیکنان و کادر فنی و عوامل تیم در نظر گرفته خواهد شد.
متاسفانه سناریوی پلید و سرنوشت شومی که برای پرسپولیس طراحی شده ، بالیقین برای استقلال و سپاهان و شهرخودرو هم اجرایی می شد … اگر هرکدام از این تیم ها موفق به حضور در فینال آسیا میشدند.

مجید صبوحی
کارشناس فرهنگی و ورزشی

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=15128

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: