انتشار شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها و نرخ تورم اردیبهشت‌ ۹۹ کشور و گیلان

شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها، نرخ تورم و متوسط قیمت برخی اقلام خوراکی منتخب درکشور و استان اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹ کشور و گیلان منتشر شد.

به گزارش باز باران خبر، وحید طیفوری معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با بیان این خبر اظهار داشت: نرخ تورم کل کشور و استان گیلان در اردیبهشت‌ماه به ترتیب ۲۹/۸ و ۲۸/۹ درصد است و نرخ تورم استان گیلان در این ماه، در بین ۳۱ استان، در رتبه بیستم کشور قرار گرفته است.

طیفوری خاطرنشان کرد: استان فارس با نرخ ۲۶/۵ درصد دارای پایین‌ترین نرخ تورم و استان ایلام با نرخ تورم  ۳۵/۸ درصد دارای بالاترین نرخ تورم در کشور است. همچنین ۴ استان مجاور استان گیلان، یعنی استان‌های مازندران، قزوین، اردبیل، زنجان و به‌ترتیب دارای رتبه‌های پانزدهم، شانزدهم، هجدهم و بیست و چهارم و استان ساحلی گلستان دارای رتبه نهم بالاترین نرخ تورم کشور هستند.   

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان اضافه کرد: نرخ تورم گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات کشور برابر ۳۱/۲ درصد و گیلان برابر ۲۸/۹ درصد و نرخ تورم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی ‌و خدمات کشور و گیلان به ترتیب ۲۹/۲ و ۲۹ درصد بوده است. 

وی همچنین مقدار تغییرات تورم نقطه‌به‌نقطه اردیبهشت‌ماه سال جاری را در کشور و استان به ترتیب برابر ۲۱ و ۱۹/۹ درصد اعلام کرد. 

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان اظهار داشت : بررسی تغییرات شاخص قیمت اردیبهشت‌ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته نشان می‌دهد که مقدار تغییرات تورم ماهانه در کشور  برابر ۲/۵درصد و در استان برابر ۲/۳ درصد است.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=10417

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: