انتخاب ۹ اثر برای حضور در سی و دومین جشنواره تئاتر گیلان

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به انتخاب ۹ اثر برای حضور در سی و دومین جشنواره تئاتر استانی، گفت: این جشنواره نشان‌دهنده این است که هنرمندان در ایام کرونا نیز پای کار هستند.

به گزارش باز باران خبر و به نقل از روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، فیروز فاضلی، پیش از ظهر امروز در نشست خبری رونمایی از پوستر سی و دومین جشنواره تئاتر استانی گیلان در سالن اجتماعات این اداره‌کل، اظهار کرد: حضور جوانان در عرصه داوری آثار جشنواره تئاتر استانی از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه حضور جوانان در عرصه نمایش و تئاتر سبب تداوم این هنر در عرصه‌های مختلف خواهد شد، افزود: امسال به واسطه شیوع کرونا شاهد برگزاری جشنواره‌ای متفاوت هستیم.

رئیس شورای سیاست‌گذاری سی و دومین جشنواره تئاتر استانی گیلان در ادامه با اشاره به اینکه تئاتر هنری فرهیخته است که موجب رشد و اعتلای انسان می‌شود، گفت: همه هنرها برگرفته از تئاتر و نمایش است زیرا اثری به نمایش می‌گذارند که ماندگار خواهد بود.

وی به ترکیب پوستر طراحی شده برای این جشنواره با استفاده از نماد ماسک اشاره و تصریح کرد: این در سال‌های آینده به ما یادآور می‌شود که هنرمندان در ایام کرونا نیز بیکار ننشسته و تلاش کردند تا سفیدی بر سیاهی غلبه کند.

نشست خبری رونمایی پوستر سی و دومین جشنواره استانی تئاتر گیلان

هنر نمایش سبب رشد و اعتلای انسان می‌شود

فاضلی با بیان اینکه نمایش رشد و اعتلای انسان را به دنبال دارد، بیان کرد: اصلاً خلقت جهان به ویژه انسان نیز نوعی تئاتر است زیرا هر کسی که وارد این دنیا می‌شود نقشی بازی می‌کنند و از دنیا می‌رود و نقشش به ماندگار می‌ماند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به اینکه تئاتر در خود نقد و اعتراض دارد، ادامه داد: یک هنرمند عرصه تئاتر اعتراضش ملموس است نمی‌تواند وضعیت موجود را بپذیرد. مدیرانی که درک هنری ندارند از تئاتر بهره نبرده‌اند.

وی با بیان اینکه نگاهی به آثار ارسالی به دبیرخانه سی و دومین دوره جشنواره تئاتر استانی گیلان نشان دهنده شرکت هنرمندان از سراسر استان است، گفت: در این جشنواره بسیاری کیفی عمل شده و انتظار می‌رود به همین گونه استمرار یابد.

فاضلی با اشاره به اینکه با تصمیم هیئت برگزاری جشنواره از همه ۲۱ اثر رسیده حمایت شده و به نمایش عموم گذاشته می‌شوند، افزود: ۱۲ اثر از رشت، دو انزلی، دو لاهیجان، دو فومن و یک اثر آستارا، یک صومعه سرا و یک اثر از آستانه اشرفیه به دبیرخانه رسیده است.

وی با بیان اینکه انتخاب و ترکیب آثار برگزیده نشان دهنده سلامت هیئت بازبین و انتخاب بدون در نظر حواشی است، تصریح کرد: هیئت بازبین ۵ اثر از رشت، یک اثر از انزلی، یک اثر از آستانه و یک اثر از فومن و یک اثر نیز از لاهیجان برای حضور در مرحله بعدی انتخاب کردند.

محمدعلی (بهمن) صادق‌حسنی در نشست خبری رونمایی پوستر سی و دومین جشنواره استانی تئاتر گیلان

ضرورت حمایت از هنرمندان آسیب دیده از کرونا

دبیر سی و دومین جشنواره استانی تئاتر گیلان نیز در ادامه این نشست با اشاره به حمایت‌های انجمن نمایش استان از هنرمندان در ایام کرونا، اظهار کرد: با حمایت‌های اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان به‌ویژه معاونت امور هنری و سینمایی از ابتدای شیوع ویروس کرونا حمایت‌های ویژه‌ای از اصحاب هنر به‌ویژه هنرمندان عرصه تئاتر و نمایش شده است.

محمدعلی صادق‌حسنی با بیان اینکه امسال نیز تصمیم گرفته شده جدای از آثار برگزیده، حمایت‌های ویژه ای از تولیدات هنرمندان تئاتر و نمایش انجام شود، گفت: انتظار می‌رود مسئولان استانی نیز نگاه ویژه‌ای به بخش هنر داشته باشند.

علی حاج‌علی عسکری در نشست خبری رونمایی پوستر سی و دومین جشنواره استانی تئاتر گیلان

ضرورت برگزاری جشنواره‌ها برای ایجاد انگیزه در میان هنرمندان

علی حاج‌علی عسگری یکی از داوران بازبین سی و دومین جشنواره تئاتر استانی گیلان نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه با مشورت سایر اعضای هیئت به یک جمع بندی رسیدیم تا از تنش‌ها و حواشی سال‌های گذشته کم شود، اظهار کرد: تلاش شد حقی از کسی ضایع نشود البته همیشه انتقاد و اعتراض وجود دارد.

وی با اشاره به تلاش همه گروه‌هایی که آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کرده بودند، گفت: به رغم انتظار همه گروه‌ها برای حضور در مرحله پایانی، بر اساس قانون و در مقام مقایسه بدون نظر گرفتن اولویت‌های آثاری انتخاب شد بتوانند توانمندی تئاتر استان را نشان دهند.

علی عسگری در ادامه با بیان اینکه در تئاتر هیچ کاری بی نظیر و بدون نقص ساخته و اجرا نمی‌شود، افزود: هنرمندان فعال در این عرصه باید با تلاش و عشق به کار نواقص را برطرف کنند.

وی ادامه داد: بر همین اساس تعدادی آثار انتخاب شده و در اختیار داوران نهایی قرار گرفته است.

علی عسگری با تأکید بر ضرورت برگزاری جشنواره‌ها به ویژه جشنواره تئاتر، گفت: نباید به دلیل کمبود مالی و امکانات این جشنواره تعطیل شود زیرا برگزاری این جشنواره سبب افزایش انگیزه هنرمندان می‌شود همین که در ایام کرونا ۲۱ اثر ارسال شده بسیار حائز اهمیت و نشان دهنده انگیزه بالای هنرمندان برای کار است.

نشست خبری رونمایی پوستر سی و دومین جشنواره استانی تئاتر گیلان

در پایان از پوستر سی و دومین جشنواره تئاتر استانی گیلان رونمایی شد. لازم به ذکر است در پایان این جشنواره دو اثر به جشنواره تئاتر فجر راه می‌یابند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=15782

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: