اختصاص ۹۱ میلیارد تومان اعتبار برای احداث دستگاه زباله سوز رشت

اختصاص ۹۱ میلیارد تومان اعتبار برای احداث دستگاه زباله سوز رشت

باز باران خبر/ در سال ۹۲ در خصوص احداث دستگاه زباله‌سوز قراردادی با یک ‌شرکت منعقد و تا سال ۹۸ هیچگونه اقدامی صورت نگرفته و به گفته معاون عمرانی استانداری گیلان در همان سال ۹۸ مبلغ ۱۱۹ میلیارد تومان اعتبار برای مدیریت پسماند به گیلان تخصیص و ۹۱ میلیارد تومان به دستگاه زباله‌سوز تعلق گرفت.

به گزارش باز باران خبر و به نقل از فارس؛ همگان استان گیلان را به سرسبزی و جنگل‌های انبوه شناخته و این جاذبه‌های طبیعی هرساله گردشگران بسیاری را جذب دیارمیرزا می‌کند.

گیلان به جنگل‌های هیرکانی، جنگل سراوان و گیسم معروف بوده و به زیبایی‌های گیلان می‌افزاید ولی وجود انباشت زباله و پسماند تمام این نعمت‌های طبیعی را به زشتی مبدل کرده و به سر زبان‌ها افتاده است.

انباشت زیاد زباله و پسماند در غرب، شرق و مرکز استان و عدم مدیریت صحیح در طی سالیان گذشته بارها و بارها از سوی مسؤولان مربوطه و این امر مشکل پسماند در گیلان را به یک‌امر جدی و حتی تهدید آمیز برای محیط زیست تبدیل کرده است.

معضل پسماند و رهاسازی و انباشت زیاد آن در گیلان به دلیل عدم آموزش‌های لازم و تدوین برنامه‌های دقیق برای مردم بسیاری از شهرستان‌ها به ویژه تالش، لنگرود و رشت بسیار دردناک و تامل برانگیز است زیرا در طی این مدت زمان انواع بیماری‌های پوستی و حتی گوارشی برای مردمان آن مناطق به وجود آمده و باید فکری اساسی برای آن اندیشیده شود.

به گفته معاون امور عمرانی استانداری گیلان از سال ۹۷ حل  مشکل پسماند گیلان در دستور کار دولت برای استان‌های شمالی قرار گرفته و به همین منظور طرح جامع مدیریت پسماند استان تصویب و هفت پهنه برای مدیریت پسماند در غرب شرق و مشرق استان تعیین شد.

یکی از دغدغه‌های کارشناسان حوزه محیط زیست عدم مدیریت صحیح پسماند در مراکز دفع بوده و طبق گفته‌های علی اوسط اکبری مقدم در گیلان روزانه دو هزار تا دو هزار و ۲۰۰ تن زباله تولید و اکثر به طور مستقیم وارد مراکز دفع شده و در آنجا به دلیل عدم مدیریت صحیح شیرابه به رودخانه و مزارع مردم وارد می شود. 

در خصوص مدیریت صحیح پسماند در گیلان در سال ۹۲ قراردادی با یک ‌شرکت در خصوص احداث دستگاه زباله سوز منعقد و بر اساس اطلاعات داده شده توسط معاون امور عمرانی استانداری گیلان بعد از انعقاد قرار با این شرکت در سال ۹۲ و از آن سال اقدامی نشده و در سال ۹۸ مبلغ ۱۱۹ میلیارد تومان اعتبار برای مدیریت پسماند به گیلان تخصیص و ۹۱ میلیارد تومان به دستگاه زباله سوز تعلق گرفت و اکنون ۱۴ درصد تجهیزات وارد رشت شده و فوندانسیون سوله زباله‌سوز هم به اتمام رسیده است‌

به گفته اوسط مقدم در شهرستان تالش هم اقدامات خوبی در خصوص مدیریت پسماند مثل مرکز پردازش زباله انجام و روزانه ۲۵۰ تن زباله در آن پردازش و با پیگیری های صورت گرفته سوله آن تامین و با تامین اعتبار تجهیزات به زودی نصب می‌شود.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=17645

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: