احداث نیروگاه زباله‌سوز جهت حل مشکل پسماند

در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی به احداث نیروگاه زباله‌سوز برای حل مشکل پسماند و تفکیک و بهبود مدیریت استفاده از پسماندها و زباله‌های شهری برای تولید انرژی تأکید شد.

به گزارش باز باران خبر و به نقل از فارس، سرپرست استانداری گیلان در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در سالن اجتماعات استانداری گیلان با اشاره به شرایط دشوار تحریم ظالمانه و غیراخلاقی آمریکا و هم‌پیمانانش اظهار کرد: اتخاذ سیاست‌های اقتصادی در راستای اقتصاد مقاومتی و رونق تولید می‌تواند گام مؤثری برای رهایی از چالش‌های موجود باشد.

وی با بیان اینکه برخی از مشکلات راهکار استانی داشته که ضروری است با تبادل‌نظر برای رفع آن اقدام شود، افزود: دولت با اتخاذ سیاست‌هایی مانند بخشودگی جرائم وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان، درصدد ایجاد راه‌هایی برای برون‌رفت از مشکلات اقتصادی است.

ارسلان زارع با اشاره به اینکه موضوعاتی مانند احداث نیروگاه زباله‌سوز برای حل مشکل پسماند نیاز به پیگیری مجدانه دارد، گفت: حل‌وفصل کردن نرخ خرید تضمینی توسط وزارت نیرو نیاز به پیگیری دارد که برای حل آن باید تلاش کرد.

سرپرست استانداری گیلان با اشاره به تراکنش‌های بانکی بخش خصوصی بیان کرد: کاهش وابستگی درآمدهای کشور به فروش نفت، از سیاست‌های امروز کشور بوده و در این راستا اخذ مالیات‌های واقعی با توجه به ضوابط و مقررات در دستور کار کشور قرارگرفته است.

وی با اذعان به اهمیت تبادل‌نظر کارگروه‌های استانی در تصمیمات کشوری تصریح کرد: بسیاری از تصمیماتی که در تهران گرفته می‌شود حاصل تبادل‌نظر کارگروه‌های استانی است و باید کارگروه‌های استانی، راهکارهایی را برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور جهت پیشنهاد به مرکز مطرح کنند تا حاصل آن در تصمیمات کشوری ملموس باشد.

زارع با بیان اینکه در راستای ایجاد رفاه اجتماعی باید سهم بیشتری در تولید ناخالص ملی داشته باشیم، گفت: در فضای اقتصادی ممکن است برخی بخشنامه‌ها جز اتلاف وقت و فشار، نتیجه دیگری نداشته باشد لذا لغو آنان ثمر بیشتری در وضعیت اقتصادی دارد.

سرپرست استانداری گیلان با تأکید بر لزوم استانداردسازی قبل از تولید خاطرنشان کرد: بعد از تائید و برچسب‌زنی استاندارد، فعالیت اضافی جز اتلاف وقت ثمر دیگری ندارد و بهتر است قبل از درج استاندارد فرایند به‌درستی انجام و بعدازآن کارهای اضافی صورت نگیرد.

وی با بیان اینکه در سال جدید شاهد تنوع محصولات صادراتی ازجمله محصولات کشاورزی بوده‌ایم؛ افزود: افزایش صادرات وزنی به ارزش دلاری به روسیه به‌خصوص در شرایط تحریم، برای اقتصاد کشور بسیار مهم و مفید است.

زارع با اشاره به صادرات نفتی ایران در سال گذشته بیان کرد: در سال گذشته ۴۷۰ میلیون دلار صادرات نفتی داشته‌ایم و در همین چندماهه نخست سال نیز ۱۵۷ میلیون دلار صادرات صورت گرفته که نشان از اتفاقات خوب و ارقام واقع‌بینانه و رشد منطقی است.

سرپرست استانداری گیلان با اشاره به ظرفیت کشاورزی برای صادرات بیشتر تصریح کرد: صادرات برخی از اقلام مانند کیوی از گیلان بسیار خوب بوده و  شرایط تولید و رغبت برای کشاورزان در برخی اقلام کشاورزی به‌خوبی دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه ظرفیت محصولات کشاورزی گیلان بیش از سه میلیون مشخص‌شده است، افزود: بخش خصوصی در شرایط کشور موتور محرک توسعه کشور بوده و نقش مؤثری در بهبود وضعیت اقتصادی دارد.

لزوم شناسایی و توسعه شرکت‌ها و اقلام صادراتی گیلان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان نیز با اشاره به دستور جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی در سال ۹۸ اظهار کرد: هدف صادرات استان گیلان برای سال ۹۸ به میزان ۵۰۰ میلیون دلار در نظر گرفته‌شده است.

وی با اشاره به صادرات غیرنفتی گیلان در بخش‌های صنعت، کشاورزی، معدن و فرش گفت: پیش‌بینی می‌شود صادرات غیرنفتی گیلان در سال ۹۸ در بخش صنعت به ارزش ۲۶۲ میلیون دلار رقم بخورد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با بیان اینکه صادرات کشاورزی گیلان در سال ۹۸ به ارزش ۲۳۳ میلیون دلار پیش‌بینی‌شده، افزود: صادرات در بخش معدن به ارزش چهار میلیون و ۷۰۰ هزار دلار و در بخش فرش ۳۰۰ هزار دلار پیش‌بینی‌شده است.

دلق‌پوش از انتخاب صادرکنندگان نمونه و تشویق آن‌ها، برگزاری همایش روز ملی صادرات، رفع موانع صادرات، برگزاری نمایشگاه تخصصی داخلی و بین‌المللی در استان خبر داد و گفت: بهره‌گیری از ظرفیت منطقه آزاد انزلی و اولویت در اعطای تسهیلات از سیاست‌گذاری‌ها برای افزایش صادرات گیلان است.

وی با اشاره به هدف‌گذاری‌ها برای توسعه صادرات تصریح کرد: ایجاد پایانه صادرات محصولات کشاورزی، شناسایی نیازهای بازارهای هدف، گسترش و فراگیرکردن بانک اطلاعاتی تجاری و افزایش برنامه‌های خاص آموزشی تجار با رویکرد توسعه صادرات جزء دیگر هدف‌گذاری‌ها محسوب می‌شوند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با تأکید بر لزوم حمایت از کشاورز و محصولات کشاورزی گفت: شناسایی و توسعه شرکت‌ها و اقلام صادراتی گیلان جزء هدف‌گذاری‌ها در راستای افزایش صادرات این استان است بنابراین نباید ظرفیت‌های کشاورزی و شاخصه‌های گیلان مورد غفلت قرار بگیرد.

لزوم تفکیک و بهبود مدیریت استفاده از پسماندها و زباله‌های شهری برای تولید انرژی

مدیر سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های تابعه استانداری گیلان نیز با اشاره به شرایط محل دفن سراوان اظهار کرد: هدایت آب‌های سطحی، احداث ۲۴ حلقه چاه، خروج گاز، پوشش روزانه سم‌پاشی، ترمیم جاده دسترسی و برق‌رسانی ۲۰ کیلوولت اندازه‌گیری کمی و کیفی شیرابه محل دفن از پروژه بهسازی سراوان محسوب می‌شود‌.

وی برآورد هزینه طرح را هفتاد هزار میلیون ریال عنوان کرد و افزود: اعتبارات ملی از محل مصوبات سفر ریاست جمهوری به میزان در سال ۹۴، ۱۶۰۰۰ میلیون ریال و در سال ۹۵، ۳۸۰۰۰ میلیون ریال با ۷۶ درصد پیشرفت فیزیکی تخصیص‌یافته است.

سید پویا شهشهانی با بیان اینکه امروزه به دلیل رو به اتمام بودن منابع انرژی فعلی، کشورها به دنبال جایگزینی مناسب، پایدار و مقرون‌به‌صرفه هستند، تصریح کرد: استفاده از پسماند به‌عنوان یک منبع تولید انرژی می‌تواند راهگشا باشد چراکه تولید انرژی از پسماند تکنولوژی نوینی است که در دنیا مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مدیر سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های تابعه استانداری گیلان تفکیک و بهبود مدیریت استفاده از پسماندها و زباله‌های شهری برای تولید انرژی را یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه پایدار برای کشورها دانست و گفت: تولید برق از پسماند در کشورهای توسعه‌یافته به‌دقت موردتحقیق بررسی و اجرا قرارگرفته است.

شهشهانی با بیان اینکه تولید برق از پسماند به سه روش زباله‌سوز، بیوگاز و تولید سوخت از زباله انجام می‌گیرد، خاطرنشان کرد: با توجه به ویژگی‌های گیلان و دیگر استان‌های شمالی که به دلیل ساختارهای محیط زیستی آسیب‌پذیری بیشتری نسبت به نقاط کشور دارند، موضوع امحاء پسماندها و نحوه بهره‌گیری از آن در راستای مقاصد اقتصادی اهمیت می‌یابد.

وی با تأکید بر لزوم توجه به مباحث زیست‌محیطی بیان کرد: در امر مدیریت پسماندها باهدف تولید انرژی، می‌بایست الزامات و نیازمندی‌های استان یا دیگر استان‌های شمالی به‌منظور بازیافت پسماندها شناسایی‌شده و از آن بهره‌برداری اقتصادی باهدف نتیجه بخشی برای استان گیلان صورت گیرد.

مدیر سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های تابعه استانداری گیلان با اشاره به ایرادات و مشکلات در حوزه پسماند تصریح کرد: مهم‌ترین نکته در خصوص موضوع پسماند این است که باید در سطح ملی موردتوجه خاص قرار گیرد، ازاین‌رو؛ شرایط خاص جغرافیایی و زیست‌محیطی استان‌های شمالی، مدنظر قرارگرفته نشده و دغدغه عمومی برای این موضوع وجود ندارد درصورتی‌که این مشکل کاملاً ملی بوده و تبعات منفی آن گریبان گیر کل کشور خواهد بود.

شهشهانی با تأکید براینکه تخصیص زمین به پروژه‌های مرتبط با تفکیک زباله و تولید انرژی از آن با مشکل مواجه است، افزود: عدم تطابق زمین‌های موجود در استان با ضوابط استقرار محیط زیستی از ایرادات و مشکلات مطروحه پسماند استان گیلان محسوب می‌شود.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://bazbarankhabar.ir/?p=3378

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: