×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

اخبار گیلان

true
    امروز  پنج شنبه - ۹ تیر - ۱۴۰۱  
it is true
true
false

باز باران خبر: اولین جلسه ” کارگروه رسانه حمایت از خانواده و جوانی جمعیت دراستان ” با حضور دکتر نورصالحی، سرپرست معاونت بهداشتی و جانشین قرارگاه تعالی سلامت و جوانی جمعیت در سالن اجلاس معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد. سرپرست معاونت بهداشتی در این نشست با اشاره به نرخ باروری پایین و اهمیت اقناع و آگاهی بخشی به مردم گفت: باتوجه به سرعت جمعیت به سمت سالمندی پیش رفته تنها راه نجات از افتادن در چاله جمعیتی پیشگیری است.

وی افزود: بحران جمعیتی با هیچ بحرانی در کشور قابل قیاس نیست.کاهش جمعیت جوان و کودک طی سال های آینده یک تهدید بزرگ برای استان سرسبز و ابر بحران برای کشور محسوب می شود و تنها راه برون رفت گیلان از چاله جمعیتی این است که تا سال ۱۴۰۵ قدرت باروری در گیلان را به ۲/۵درصد برسانیم. سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ادامه اظهار داشت: رسانه ها می توانند با مطالبه گری از دستگاه ها در اجرای قانون جوانی جمعیت که با ۷۴ ماده قانون در مجلس تصویب شده و بخشی از آن مشوق های قانونی برای فرزندآوری است، نقش قابل توجهی برای آینده گیلان و گیلانیان ایفا نمایند.

نورصالحی تصریح کرد: زنگ خطر پیری جمعیت در کشور به صدا درآمده و نرخ رشد جمعیت در کشور در حال کاهش است. وی گفت: متاسفانه ما در حالی پیر می‌شویم که کشورهای اطرافمان جوان می‌مانند و این از نظر امنیتی بسیار مهم است. بحران جمعیتی با هیچ یک از بحرانهای که کشور پشت سرگذاشته قابل قیاس نیست.

دکتر نورصالحی با اشاره با بیان اینکه گیلان دو میلیون ۵۸۰ هزار نفر جمعیت دارد و رتبه ما در کشور ۸۴ است و آمار طلاق در کشور رتبه ششم را دارد.

وی همچنین شاخص باروری در استان گیلان را ۱/۱ درصد بیان کرد و گفت: این عدد شاخص باروری ما در سال ۱۴۰۰ است که در سال ۱۳۹۰ین عدد ۱/۴ درصد بود که قدرت باروری در استان باید ۲/۵ برابر شود.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ضمن تاکید بر این که در کشور نه تنها با کاهش جمعیت مواجه ایم بلکه با پیری جمعیت نیز روبرو هستیم به مسأله مهاجرت سالمندان به گیلان اشاره کرد و گفت: مساله مهاجرت سالمندان به گیلان،جزو‌ موضوعاتی است که باید کارشناسان حساسیت زیادی روی آن داشته باشند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد